kobieta18ikonanowe123
Kalina Samek
16/05/2013

Jak żyć w zgodzie z naturą?

Idea powrotu do natury coraz częściej przyświeca współczesnemu człowiekowi. Wprowadzenie jej w życie nie jest ani tak trudne ani kosztowne, jak mogłoby się wydawać. Drobne zmiany w trzech sferach związanych z ludzkim ciałem poprawią zdrowie i komfort życia

W XXI wiek ludzkość wkroczyła w pełnej automatyzacji i rozwijającej się technologii, obejmującej każdą dziedzinę życia człowieka: Inżynieria genetyczna, GMO, medykamenty wspomagające każdą funkcję organizmu i rozwój medycyny estetycznej to sukcesywne dążenia do wyparcia natury. Człowiek dumny z osiągnięć cywilizacyjnych przez wiele lat dostrzegał jedynie pozytywne ich strony. Dopiero lata ’60 i narodziny ruchu ekologicznego zapoczątkowały nieco bardziej krytyczne spojrzenie na rozwój.

Początkowo kwestie, podnoszone przez ekologów i obrońców natury skupiały się na walce z negatywnymi skutkami przemysłu, m.in. zanieczyszczeniach, jakie człowiek wprowadza do otoczenia oraz jego ingerencji w środowisko naturalne. Dziś ekologia coraz częściej w centrum stawia człowieka, a jego dobro jest nierozerwalną częścią dobra całego ekosystemu. Człowiek był, jest i zawsze będzie częścią natury, a my możemy wykorzystać tę wiedzę dla poprawy komfortu w codziennym życiu.

Trzy fundamentalne kwestie, na które należy zwrócić uwagę są związane z ludzkim ciałem. Po pierwsze dieta, czyli wszystkie substancje, które spożywamy każdego dnia. Po drugie najbliższe otoczenie, z którym styka się ciało, a więc odzież, pościel i inne materiały, z którymi człowiek ma regularny kontakt. Po trzecie kosmetyki, które stosujemy.

Dieta
Współczesny świat jest pełen pułapek dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać. Przede wszystkim mnóstwo pokarmów, które uchodzą za zdrowe wcale takimi nie są. Płatki śniadaniowe, przetwory mleczne, napoje i suplementy diety często zawierają więcej substancji chemicznych, niż naturalnych. Produkt, ustawiony na półce z napisem: „zdrowa żywność” również niekoniecznie jest ekologiczny. Najprostszym sposobem na to, by jedzenie, które spożywamy było jak najmniej chemiczne jest sprawdzanie składu na etykiecie. Im mniej niezrozumiałych symboli i substancji konserwujących- tym lepiej. Na pewno naturalne i zdrowe będą produkty, które nie przeszły wielu obróbek, czyli nie zostały wielokrotnie przetworzone.

Otoczenie
Materiały, z których produkowana jest odzież często zawierają spore domieszki syntetyczne, które nie są zdrowe dla ciała. Sztuczne dodatki sprawiają, że skóra nie oddycha, a człowiek poci się i odczuwa dyskomfort. To samo dzieje się w przypadku pościeli, która dodatkowo może uczulać. Zdecydowanie polecanymi materiałami eko są len i bawełna, a także wełna. Szczególnie w sypialni sprawdza się pościel z naturalnej wełny, która nie tylko jest zdrowa dla ciała, ale też widocznie poprawia kondycję skóry.

Kosmetyki
W przypadku kosmetyków nie ma reguły na to, jak skóra będzie reagowała na poszczególne składniki preparatów kosmetycznych. Jednak w ofercie wielu drogerii znaleźć dziś można linie kosmetyków naturalnych, delikatnych dla skóry. Często są to preparaty również odpowiednie dla alergików. Jednak bez względu na nazwę kremu czy szamponu, należy zawsze zapoznać się z etykietą produktu i podobnie jak w przypadku żywności, sugerować się ilością substancji chemicznych, zawartych w kosmetyku. Warto także zwracać uwagę na atesty.

kobieta18ikonanowe123
kobieta18ikonanowe123

Komentarze Dodaj komentarz (3)

 1. kawalcowie 31/05/2013 08:22

  CytujSkomentuj

  łatwo powiedzieć. ale dziś ciężko znaleźć chwilę czasu na zastanowienie się, nie mówiąc już o zmianie nawyków…

 2. Kalina 12/06/2013 10:55

  CytujSkomentuj

  Zgadzam się z tym, że nie jest łatwo zmienić nawyki, ale myślę, że warto się nad tym zastanowić. Ja zaczęłam od zmiany otoczenia – zakupiłam w sklepie internetowym wełnianą pościel, która jest naprawdę w porządku, a co najlepsze już tyle nie kicham w nocy :)

 3. Jacek Bednarek 30/07/2013 14:19

  CytujSkomentuj

  Na zmianę nawyków nigdy nie jest za późno, warto żyć zgodnie z naturą i sobą…

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.