karmienie
Michal Karas
06/06/2017

Karmienie piersią może chronić matkę przed rakiem

U kobiet karmiących ryzyko wystąpienia raka endometrium jest wyraźnie niższe niż u pań, które nie karmiły swojego dziecka – pokazuje australijskie metabadanie 26 tys. kobiet

Opublikowane w magazynie „Obstetrics and Gynecology” wyniki analiz Berghofer Medical Research Institute w Brisbane pokazują widoczny związek między karmieniem piersią a ryzykiem raka endometrium (trzonu macicy). Obserwacja jest o tyle cenna, że to czwarty najczęściej występujący nowotwór u kobiet w rozwiniętych krajach i jego profilaktyka jest coraz ważniejsza.

Badacze z Brisbane zestawili ze sobą wyniki 17 innych badań przeprowadzonych w 4 krajach, analizując aż 26 tysięcy kobiet, w tym 9 tys. pań, u których zdiagnozowano raka endometrium. Następnie porównano zdrowie tych karmiących piersią i tych, które miały dziecko, ale nie dawały mu swojego pokarmu – niezależnie od przyczyny takiej decyzji.

Efekt jest wart uwagi: ryzyko raka endometrium u kobiet karmiących co najmniej jedno dziecko jest statystycznie niższe o 11%. Nawet uwzględniając inne czynniki (wiek, rasa, wykształcenie, używanie środków antykoncepcyjnych czy BMI) liczba zachorowań na raka trzonu macicy jest znacznie niższa u kobiet karmiących.

Na podstawie takiego badania nie można powiedzieć wprost, że karmienie piersią samo w sobie obniża ryzyko raka, ale ten związek jest bardzo prawdopodobny. Rozwój raka endometrium jest stymulowany przez estrogen, który w trakcie karmienia jest stłumiony podczas karmienia.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmić dziecko wyłącznie własnym pokarmem przez pół roku od urodzenia, następnie wprowadzać kolejne produkty do diety. Właśnie w takim okresie ryzyko raka endometrium spadało najbardziej. U pań karmiących krócej statystycznie rosło, natomiast u tych karmiących dłużej niż 6 miesięcy dalszego spadku nie zaobserwowano.

Źródło: Reuters

karmienie
karmienie

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.