Kawa
W małych ilościach kawa jest dobra dla serca/fot.123
Ela Prochowicz
02/01/2013

Kawa jest dobra dla serca

Picie w umiarkowanych ilościach kawy i herbaty zmniejsza ryzyko chorób serca – informują naukowcy z Holandii na łamach pisma „Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology”

Profesor Yvonne Van der Schouw wraz z zespołem z Julius Center for Health Sciences and Primary Care na Uniwersytecie Medycznym w Utrechcie badała zwyczaje dotyczące picia kawy i herbaty wśród ponad 37 tys. uczestników. Swoje badania prowadziła 13 lat.

Wyniki są bardzo interesujące. Okazuje się bowiem, że wielbiciele kawy mają skłonności do prowadzenia mniej zdrowego stylu życia niż ci, którzy chętnie sięgają po herbatę. Miłośnicy kawy częściej palą i stosują mniej zdrową dietę w porównaniu
z osobami pijącymi herbatę.

Co ważniejsze jednak, naukowcy dowiedli, że osoby pijące ponad 6 filiżanek herbaty dziennie na ryzyko chorób serca są narażone o 36 proc. mniej niż osoby pijące mniej niż jedną filiżankę dziennie. Natomiast picie od 3 do 6 filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu choroby serca aż o 45 proc. Z kolei picie dwóch filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko chorób serca o 20 proc.  Naukowcy twierdzą, że korzystny wpływ obydwu napojów na zdrowie może wiązać się z działaniem antyoksydantów. Zawarte w herbacie flawonoidy prawdopodobnie zmniejszają ryzyko chorób serca, ale dokładny mechanizm ich działania nie jest na razie znany.

Źródło: PAP Nauka

Kawa
Kawa

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.