fot. 123
Urazów nie można bagatelizować / fot. 123
Ela Prochowicz
27/09/2010

Kiedy wysiłek fizyczny boli

W czasie aktywności ruchowej układ mięśniowo-szkieletowy jest narażony na bezpośredni stres mechaniczny przez nadmierne obciążenie. Może to prowadzić do wystąpienia urazów, szczególnie u osób ćwiczących okazjonalnie. Do aktywnego wypoczynku warto więc się przygotować – radzi dr n. med. Marcin Obrębski

Najczęstsze urazy

Od kilkunastu lat stale rośnie zainteresowanie aktywnymi formami spędzania wolnego czasu. Nierzadko zdarza się, że osoby na co dzień prowadzące siedzący tryb życia, nagle, bez przygotowania, starają się nadrobić zaległości ruchowe za cały miniony rok i ruszają, na przykład, na narty. Sztandarowym efektem takiego postępowania są obrażenia stawu kolanowego u narciarzy, którzy „zza biurka”, po odbyciu podróży w góry, rozpoczynają swoją przygodę z „białym szaleństwem”.

Na pytanie, czy i jak długo trwało przygotowanie do sezonu, słyszy się beztroską odpowiedź, iż wcale, bo dana osoba dobrze jeździ. Innym przykładem urazu tzw. „niedzielnych sportowców” jest zerwanie ścięgna Achillesa. Sytuacja zwykle ma miejsce wówczas, gdy osoba bez odpowiedniej rozgrzewki i treningu wykona gwałtowny ruch, np. przy starcie do piłki. Wypadki sportowe powstające pod wpływem zadziałania dużej siły w krótkim czasie – skręcenia, złamania, urazy bezpośrednie – stanowią pierwszą grupę dolegliwości, będących następstwem okazjonalnego uprawiania sportów.

Działania profilaktyczne

Sportowcy oczekują przywrócenia siły i pełnej sprawności uszkodzonego narządu ruchu do stanu poprzedniego w maksymalnie krótkim czasie. W sporcie uprawianym rekreacyjnie szczególnie istotne są działania profilaktyczne. Dobrze, gdy sport i aktywność fizyczna są pod kontrolą merytorycznie do tego przygotowanych trenerów i instruktorów, którzy zadbają o to, aby wysiłek był adekwatny do wieku i kondycji fizycznej. Ważne jest aby ćwiczyć regularnie, kilka razy w tygodniu (3-4 razy). Każda jednostka treningowa powinna być poprzedzona 10-15 minutową rozgrzewką i zakończona 10 minutami ćwiczeń wyciszających. Trenować należy na miękkim podłożu (ziemia, trawa). Bardzo ważne w zapobieganiu uszkodzeniom układu ruchu jest stosowanie odpowiedniego obuwia (z miękką, elastyczną podeszwą).

Bezpośrednio po wypadku należy schłodzić kontuzjowaną część ciała, przykładając torebki z lodem, okłady, kompresy; zaleca się trzymanie kończyny w pozycji uniesionej. Należy przez pewien czas ostrożnie obchodzić się z danym mięśniem i stawem. W zwalczaniu bólu skutecznie pomogą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty.


źródło: materiały Naxii nadesłane przez US Pharmacia Sp. z o.o.

fot. 123
fot. 123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 30/01/2019 20:10

    CytujSkomentuj

    Oj tak, bardzo łatwo sobie jest niestety coś uszkodzić przy różnego rodzaju sportach. A konsekwencje mogą być mega poważne i to na lata. Dlatego warto czy wziąć trenera raz na jakiś czas czy po prostu niestety bardzo się pilnować. Bo wszytsko jest dla ludzi i sport daje pozytywy!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.