new123
Kalina Samek
07/02/2013

Kobiety i ich dolegliwości

Praca, domowe obowiązki i ciągły brak czasu. Współczesne, aktywne kobiety działają na pełnych obrotach przez całą dobę. Ten ogromny wysiłek objawia się stresem, przewlekłym zmęczeniem i apatią. To z kolei prowadzi do uciążliwych dolegliwości zdrowotnych

W dzisiejszych czasach kobiety pracują podwójnie – w firmie i w domu. Do tego dochodzi wieczna pogoń za doskonałością, brak wystarczającej aktywności fizycznej, niezdrowy tryb życia – kawa, papierosy, alkohol. Jak twierdzi trener rozwoju – dr Frank Lipman, dwie trzecie pań uważa, że codzienne obowiązki je przerastają. Trudno jest być kobietą sukcesu. Aktywność zawodowa, managerskie stanowiska, zarządzanie firmą w połączeniu z domowymi obowiązkami to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Pracujące kobiety są matkami, żonami i organizatorkami życia rodzinnego. Mają do odegrania wiele ról i każdej z nich muszą podołać.

Skutki przemęczenia
Osiem godzin stresującej pracy plus częste nadgodziny to jeszcze nie koniec dnia. Po powrocie do domu czeka przecież sprzątanie, gotowanie, opieka nad dziećmi. Ten ciągły brak wytchnienia i relaksu negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Niestety, większość schorzeń i dolegliwości wynika właśnie z takiego trybu życia. Nadmierne obciążenie fizyczne i emocjonalne jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń psychosomatycznych, które dotykają m.in. układu pokarmowego. Początkowo, zazwyczaj reaguje on zgagą i niestrawnością, ale z czasem może rozwinąć się choroba wrzodowa.

Bunt organizmu
By zapobiec dalszym, bardziej niebezpiecznym chorobom rozwijającym się przez stres i przepracowanie warto zacząć działać już przy pierwszych objawach. Zgaga to jeden z nich. Dokuczliwe uczucie palenia w przełyku pojawia się z reguły nagle, po posiłku. Często przyczyną są nadmierny stres, złe nawyki żywieniowe, a nawet przemęczenie. Gdy pojawia się regularnie zaczyna negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i coraz trudniej się jej pozbyć.

new123
new123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 19/08/2018 20:40

    CytujSkomentuj

    Czyli trzeba zawsze się starać zachować równiwage w zyciu. Na wszystkich polach, ważnych dla nas. Przecież robimy to tylko dla siebie, dla bliskch pośrednio choć wiadomo że tez. Ale to wyłacznie nassze zdrowie i życie, nie innych

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.