kobiety-ciaza
Edyta Nowicka
10/07/2020

Koniec pierwszego trymestru ciąży – co warto wiedzieć?

Warto dbać o siebie na każdym etapie ciąży. Pierwszy trymestr to etap, na którym mamy dopiero uczą się, jak to jest nosić w sobie nowe życie.

Dowiedzmy się więc, skąd czerpać informacje dotyczące ciąży oraz jak zadbać o siebie w pierwszym trymestrze.

To właśnie na początku ciąży uczymy się dbać o siebie oraz dziecko. Nie bez powodu mówi się, że do ciąży nie da się przygotować. Każda mama przechodzi ją bowiem nieco inaczej, dlatego też trzeba w tym stanie od nowa nauczyć się siebie i swego organizmu. Pojawią się bowiem nowe dolegliwości, zachcianki, czy nastroje. Co więcej, nasze ciało także zmieni się przez te dziewięć miesięcy. Warto więc już od samego początku tej drogi zadbać o wzbogacanie swej wiedzy dotyczącej postępowania w ciąży oraz tego, co jest dla nas dobre, a co nie. Dzięki temu cały jej przebieg z pewnością będzie znacznie przyjemniejszy, a my zdecydowanie szybciej przystosujemy się do nowej roli. Poznajmy więc kilka wskazówek dotyczących jakże ważnego, pierwszego trymestru ciąży, a właściwie jego ostatnich trzech tygodni. Jak dbać w tym czasie o ciało, by zachowało swą elastyczność? Jakie gadżety przydadzą się mamie i ułatwią przebieg ciąży? Czy 12 tydzień ciąży to dobry czas na sport? Sprawdźmy to już dziś!

Końcówka pierwszego trymestru — jak przebiega?

Nie jest tajemnicą, że ciąża tydzień po tygodniu może przebiegać zupełnie inaczej. Wszystkie zmiany następują bardzo szybko, zarówno te fizyczne, jak i te związane z samopoczuciem. To właśnie dlatego, każdy dzień i każdy tydzień w tym stanie jest bardzo ważny dla mamy oraz dziecka. Jak wiadomo, ciążę dzielimy na tak zwane trymestry. Łącznie są trzy. Dziś powiemy jednak o tym pierwszym, który trwa około 13 tygodni. Pod lupę weźmiemy przede wszystkim cztery ostatnie.

Wiemy już, że każda ciąża w pierwszym trymestrze może wyglądać nieco inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to niezwykle istotny etap, szczególnie jeśli mówimy o rozwoju dziecka. Nasze postępowanie w tym czasie może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia maluszka. Dlatego też tak ważne jest, by już od pierwszych dni ciąży, zadbać o siebie ze szczególną uwagą.

Ciąża w pierwszym trymestrze jest dla wielu mam okresem bardzo trudnym. Burza hormonów, czy coraz intensywniejsze zmiany związane z ciałem to tylko niektóre z problemów. To właśnie na tym etapie wystąpić mogą słynne objawy, takie jak na przykład poranne nudności. W naszym organizmie zachodzą duże zmiany, dlatego też duże skoki nastroju, senność, czy nieco gorsze samopoczucie to zupełnie normalna rzecz. Na szczęście 12 tydzień ciąży, przynosi już zwykle większą stabilność.

Kosmetyki dla mam — jakich warto używać?

Wielu mamom prócz rozterek związanych z dobrem dziecka, towarzyszą także troski dotyczące sylwetki. Warto pamiętać, że dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy to brzuszek staje się już coraz bardziej widoczny. Oczywiście wszystko zależy od czynników indywidualnych. U niektórych mam bowiem dziesiąty tydzień ciąży będzie czasem, kiedy to brzuszek będzie ledwo zauważalny, u innych natomiast będzie już spory. O ile chyba żadna z pań nie przejmuje się takimi rzeczami w czasie trwania ciąży, to gdzieś z tyłu głowy pojawiają się już pytania i zmartwienia związane z tym, co będzie po porodzie.

Czy uda mi się schudnąć po ciąży? Czy moje ciało będzie wciąż atrakcyjne? Co, jeśli już nigdy nie zmieszczę się w ulubione spodnie? To tylko nieliczne z tematów związanych z naszą fizycznością, o jakich myślimy właściwie przez całe dziewięć miesięcy. Ciąża wcale nie musi zaprowadzić jednak bardzo widocznych zmian w naszym wyglądzie, o ile o siebie właściwie zadbamy. W tym celu warto nie tylko ćwiczyć, ale i stosować różnego rodzaju preparaty pielęgnacyjne. Kosmetyki dla mam pomagają przede wszystkim zachować sprężystość i elastyczność skóry. W pielęgnacji warto postawić też na preparaty zwalczające rozstępy, czyli zmorę większości mam. Im skóra będzie lepiej nawilżona, tym mniej rozstępów się na niej pojawi. Sprawdzone kosmetyki dla kobiet ciąży znajdziemy na przykład na https://allegro.pl/strefa/ciazy/10-tydzien.

Koniec pierwszego trymestru ciąży — jak o siebie zadbać?


Dla każdej kobiety w ciąży najważniejsze jest dobro i zdrowie maluszka. Warto jednak pamiętać, że aby tak się stało, mama także musi ze szczególnym zaangażowaniem zatroszczyć się o swe zdrowie oraz dobry nastrój. Krótko mówiąc, szczęśliwa mama, to szczęśliwy maluszek. Oczywiście wszelkie zalecenia dotyczące dbałości o organizm, powinniśmy czerpać przede wszystkim z jedynego, sprawdzonego źródła, czyli od lekarza. Jest jednak także wiele innych aspektów, o których warto pamiętać. Mowa tu między innymi o odżywianiu oraz aktywności.

Wiele kobiet martwi się, że 10 tydzień ciąży to już nie czas na aktywność fizyczną, gdyż może mieć ona negatywny wpływ na przebieg ciąży. Nie jest to jednak prawda. Oo ile lekarz nie zaleci inaczej, sport może okazać się naszym antidotum na uniknięcie niektórych dolegliwości ciążowych. Co więcej, pozwoli nam na szybszy powrót do pięknej sylwetki już po porodzie. Nie możemy zapominać też, że podczas aktywności, doskonale dotleniamy organizm, co jest niezwykle istotne dla dziecka. Ciąża to też czas, kiedy to szczególną uwagę zwrócić należy na jedzenie. Stawiajmy na dużą ilość bogatych w cenne witaminy warzywa i owoce. Przede wszystkim, warto zadbać o właściwy balans wszystkich składników odżywczych.

źródło: materiał zewnętrzny Partnera

kobiety-ciaza
kobiety-ciaza

Komentarze Dodaj komentarz (5)

 1. klara-89 10/07/2020 09:10

  CytujSkomentuj

  Ja na szczęście miałam spokój całą ciążę. Żadnych mdłości, złego samopoczucia, humorów, itp. Tylko ogórki kiszone jadłam non stop ;)

 2. Marta 10/07/2020 11:12

  CytujSkomentuj

  Aktywność fizyczną można uprawiać praktycznie do samego porodu. Oczywiście z głową i dobraną do kondycji mamy i etapu ciąży. WIadomo, że w 9 miesiącu nie będę robić deski, ale usiąść na kanapie i nie robić nic, to najgorsze, co można zrobić sobie i swojej sylwetce!

 3. Iza 10/07/2020 11:25

  CytujSkomentuj

  No dla mnie niestety pierwszy trymestr to był totalny koszmar! Wahania nastroju na maksa, wymioty, zachcianki, opuchnięte kostki, nadmiar wody w organizmie, totalny szok! Później było nieco lepiej, jednak całej ciąży raczej z radością nie wpsominam i nie zamierzam powtarzać ;) Wytrwałości młode przyszłe Mamy!

 4. Kasia_Zet 10/07/2020 12:18

  CytujSkomentuj

  Z własnego doświadczenia powiem, że podczas ciąży, trzeba się bardzo pilnować, bo można bardzo łatwo przytyć nie 10 ale i 30 kilogramów ;) A to ciasteczko tu, a to serniczek tam, a później 3 lata z głowy na powrót do sylwetki jako takiej ;) Także wszystko z umiarem, drogie przyszłe mamy ;)

 5. Marysia 15/07/2020 21:27

  CytujSkomentuj

  A ja nie czułam absolutnie żadnych zmian, gdyby nie test i później badanie, to nawet bym nie zauważyła, że jestem w ciąży :) Wszystki jak widać zależy od organizmu.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.