fot.Flickr/CC/hotovandale
Mężczyzna u lekarza z własnej woli to rzadki widok/fot.Flickr/CC/hotovandal
Ela Prochowicz
08/11/2012

Mężczyzna u lekarza

W ramach Tygodnia Urologii, który organizowany jest w dniach 13-18 września b. r. w 28 miejscach na terenie całej Polski, odbędą się bezpłatne badania urologiczne przeznaczone dla mężczyzn powyżej 50 roku życia

Celem akcji jest uświadomienie mężczyzn na temat konieczności profilaktyki i wczesnej diagnostyki chorób prostaty. Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Urologiczne, partnerem Tygodnia Urologii jest Berlin-Chemie Menarini.

Prostata, czyli gruczoł krokowy (stercz) ma wielkość kasztana i znajduje się pod pęcherzem moczowym u mężczyzn. Produkuje ona specjalną wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia. Po 40 r.ż zmniejsza się poziom testosteronu, gruczoł zaczyna rosnąć, naciskając na przechodzącą przez niego cewkę moczową. Wtedy pojawiają się charakterystyczne objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Najczęstszymi chorobami prostaty są: łagodny przerost prostaty, stany zapalne i nowotwory złośliwe. Regularne konsultacje urologiczne dają szansę na wykrycie chorób we wczesnym etapie ich rozwoju. Polskie Towarzystwo Urologiczne apeluje, aby każdy mężczyzna po 50 r.ż co roku korzystał z konsultacji urologicznych. „Zachęcamy mężczyzn, aby korzystali z urologicznych badań profilaktycznych, bo tylko dzięki nim możliwa jest wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie chorób stercza – podkreśla dr hab. n. med. Marek Sosnowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Szacuje się, że na łagodny przerost prostaty cierpi już co drugi Polak po 50 r. ż. Aby temu zapobiec, konieczna jest diagnostyka i regularne wizyty u lekarza urologa. Taką okazję będą mieli mężczyźni, którzy w ramach Tygodnia Urologii trwającego w dniach 13-18 września b.r. zgłoszą się na bezpłatne badania profilaktyczne gruczołu prostaty. Badania będą odbywały się w 28 miejscach na terenie całej Polski.

Aby zapisać się na konsultację lekarską, wystarczy wejść na stronę www.tydzienurologii.pl , znaleźć miasto, gabinet i termin , w którym odbywają się konsultacje urologiczne. Następnie należy zadzwonić pod numer telefonu 801 801 908  i ustalić termin wizyty. Dzwoniący ponosi opłatę za pierwszą minutę połączenia wg cennika operatora sieci, z której dzwoni.

Podczas konsultacji lekarz urolog przeprowadzi  dokładny wywiad z pacjentem, a następnie palcem (w rękawiczce z wazeliną) zbada gruczoł prostaty przez odbyt pacjenta. Nie jest to przyjemne, ale też nie jest szczególnie bolesne, nie należy się tego badania obawiać czy wstydzić, urolog wykonuje wiele takich badań każdego dnia.

fot.Flickr/CC/hotovandale
fot.Flickr/CC/hotovandale

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.