Poręcz z mosiądzu w holu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu
Poręcz z mosiądzu w holu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu
Kalina Samek
14/02/2014

Miedź chroni przed zakażeniami w szpitalach

Współczesna medycyna szuka nowatorskich rozwiązań, które mają na celu maksymalne obniżenie rozprzestrzeniania się infekcji na terenie szpitala. Coraz częściej surowcem w produkcji sprzętu medycznego jest miedź. Posiada ona bowiem udowodnione właściwości bakteriobójcze

Miedź ma szerokie zastosowanie w energetyce, elektrotechnice czy architekturze. Popyt na ten surowiec jest ogromny i stale się zwiększa. Od pewnego czasu coraz powszechniejszym trendem na świecie staje się stosowanie miedzi i jej stopów (składających się przynajmniej w 60 proc. z tego surowca) w szpitalach i innych jednostkach opieki zdrowotnej. Wszystko za sprawą właściwości miedzi, która ma działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Badania przeprowadzone m.in. przez Departament Obrony USA potwierdziły, że miedź przeciwdrobnoustrojowa w znaczący sposób zmniejsza ryzyko infekcji w warunkach szpitalnych. Odbyły się one w trzech centrach medycznych: Medical University of South Carolina, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku i Ralph H. Johnson Veterans Affairs Medical Center w Charleston. Badaniu poddano 650 pacjentów, z których połowa została umieszczona w salach, w których znajdowały się elementy dotykowe wykonane z miedzi. Pozostałą część uczestników badania rozlokowano w salach wyposażonych standardowo. Po około roku zaobserwowano, że poziom wystąpienia infekcji u tej pierwszej grupy był mniejszy o 58 proc. w stosunku do pacjentów przebywających w salach ze standardowym sprzętem.  Miedź przeciwdrobnoustrojowa  redukuje skażenie bakteriami. Równie dobre efekty osiąga w stosunku do innych drobnoustrojów chorobotwórczych, jak grzyby czy wirusy. Miedź jest niezastąpionym elementem w walce z rozwojem gronkowca złocistego, który jest jedną z najgroźniejszych bakterii dla życia pacjentów.

W 2012 roku, z inicjatywy Polskiego Centrum Promocji Miedzi (PCPM), zrealizowano projekt pilotażowy wykorzystania miedzi przeciwdrobnoustrojowej na Oddziale Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Miedź bądź jej stopy znalazły wykorzystanie przy ponad 500 elementach takich jak: klamki do drzwi, stojaki na kroplówkę, stoliki zabiegowe, uchwyty ścienne w łazienkach, łóżka czy gniazdka elektryczne i włączniki światła.  - Duże powierzchnie dotykowe: poręcze, blaty, kontakty, klamki i sprzęt wielokrotnego użytku dla pacjentów, a więc również wszelkiego rodzaju miseczki, dzbanki, gdzie przygotowuje się różne roztwory do leczenia chorych, powinny być wykonane ze stopów zawierających miedź. Jeżeli bowiem tej miedzi jest powyżej 60 proc., to drobnoustroje giną w niespełna 2 godziny w 99 procentach. By zmniejszyć liczbę szczepów, które mogą zasiedlać, zanieczyszczać te powierzchnie, a po pewnym czasie powodować zakażenia wśród pacjentów, zdecydowaliśmy się na uczestnictwo w tym projekcie – wyjaśnia prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, szef Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Wytypowane elementy wyposażenia szpitala nie zostały wybrane przypadkowo. – Aż w 80 proc. przypadków do zakażenia dochodzi poprzez dotyk. We wrocławskim szpitalu przeprowadzono badania, które potwierdziły znacznie mniejsze obciążenie bakteriami elementów wykonanych z miedzi w porównaniu do standardowych – mówi Michał Ramczykowski, prezes Polskiego Centrum Promocji Miedzi.  Aktualnie producenci mają do wyboru około 450 stopów miedzi, które zostały zatwierdzone przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) jako materiał przeciwdrobnoustrojowy, a produktom z nich wykonanych nadaje się znak Cu+. Licencję na stosowanie Znaku Certyfikacji Cu+ przyznaje w Polsce wyłącznie PCPM.

Mosiężny wysięgnik kroplówki

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) www.copperalliance.pl jest częścią Europejskiego Instytutu Miedzi (European Copper Institute, ECI) z siedzibą w Brukseli. PCPM jest organizacją powołaną przez producentów miedzi i jej przetwórców do działań na rzecz zwiększania zastosowań tego surowca
w przemyśle. Działalność PCPM jest koordynowana oraz współfinansowana przez International Copper Association (ICA) z siedzibą w Nowym Jorku, działające pod międzynarodową marką Copper Alliance.

Poręcz z mosiądzu w holu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu
Poręcz z mosiądzu w holu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.