123ikonanowe_2015_07
Rak dotyka kobiety w sile wieku, ale można go pokonać! / fot. 123
magda
29/10/2015

Można z nim wygrać!

Potrójnie ujemny rak piersi (z ang. Triple Negative Breast Cancer, skrót: TNBC) to taki rodzaj nowotworu, który charakteryzuje się brakiem receptorów hormonalnych, czyli estrogenowego i progesteronowego oraz brakiem nadekspresji/amplifikacji receptora HER2 – wyjaśnia dr Anna Niwińska, onkolog z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie

- Rak piersi potrójnie ujemny występuje w około 15 proc. przypadków wszystkich nowotworów piersi. W Polsce TNBC dotyka ok. 2000 pacjentek rocznie.

Pojęcie potrójnie ujemnego raka piersi dla wielu chorych jest nowe. Poprzez akcję „3 minusy dla raka” chcemy stworzyć szansę na to, by kobiety, u których zdiagnozowano potrójnie ujemny rodzaj raka piersi mogły świadomie z nim walczyć – mówi Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” – Bardzo ważne jest, byśmy zdawali sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów nowotworów piersi i postępowanie w każdym z nich, jest inne.

Aby rozpoznać rodzaj raka, lekarze muszą przeprowadzić badania na obecność trzech receptorów: estrogenowego (ER), progesteronowego (PgR) i receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2). Określenia rodzaju guza ze względu na obecność receptorów dokonuje lekarz patolog oglądając pod mikroskopem tkankę pobraną podczas biopsji. Badanie oznaczenia receptorów można wykonać bezpłatnie, w większości ośrodków onkologicznych w całej Polsce.

Rozpoznanie rodzaju raka jest kluczowe dla podjęcia optymalnego leczenia. Na wybór terapii ma także wpływ wielkość nowotworu pierwotnego, obecność lub brak przerzutów w węzłach chłonnych pachowych, stopień złośliwości nowotworu, określający szybkość podziału komórek nowotworowych oraz obecność lub brak przerzutów odległych.

W leczeniu potrójnie ujemnego raka piersi wykorzystywane są metody chirurgiczne, radioterapia i chemioterapia. W zaawansowanym stadium nowotworu może być stosowana tzw. terapia antyangiogenna, która poprzez odcięcie guza od naczyń krwionośnych, zaopatrujących go w substancje odżywcze i tlen, zahamowuje jego rozwój.

W Polsce terapia ta nie uzyskała finansowania NFZ, jest dostępna na wnioski indywidualne w ramach programu terapeutycznego na chemioterapię niestandardową.

- Najlepszym sposobem na walkę z chorobą jest jej zrozumienie – poznanie czym ona jest, co oznaczają wyniki wszystkich etapów diagnostycznych, jakie są możliwości leczenia, itp. – mówi dr Oliwia Szczuka-Rodzeń, psychoonkolog, psychoterapeuta – Ta wiedza jest niezwykle ważna dla pacjentki, ponieważ pomaga jej zrozumieć i uczestniczyć w procesie leczenia. Dzięki pozyskiwaniu wiedzy i dzieleniu się rzetelnymi informacjami o chorobie możemy nie tylko pomóc sobie, ale także wpływać na to, by nasze otoczenie lepiej rozumiało nasze potrzeby.

123ikonanowe_2015_07
123ikonanowe_2015_07

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.