ikona1234dom2
Edyta Nowicka
28/07/2016

Na zdrowy sen

Kobiety nie są żadnym wyjątkiem. Bezdech senny dotyka również panie. Co to właściwie oznacza i jakie są objawy tej przypadłości?

Nie wszystkie choroby, które dotykają mężczyzn pojawiają się u kobiet. Wynika to przede wszystkim z dzielących ich cech fizjologicznych. Co więcej, objawy tych samych schorzeń często są uzależnione od naszej płci. Nie bez znaczenia jest również podłoże genetyczne zaburzeń, metabolizm i gospodarka hormonalna u każdej z płci. Różnice te mogą utrudnić diagnostykę i wydłużyć proces leczenia pacjenta.

Płeć może wpływać na to, jak objawiać się będą zaburzenia snu. Na kobiety i ich dobry sen negatywnie mogą wpływać m.in. choroby somatyczne, stres, styl życia i w znacznej mierze wahania hormonów. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę? Obturacyjny bezdech senny (OBS) może się objawiać przede wszystkim bólem głowy, chronicznym zmęczeniem czy też sennością w ciągu dnia. Niewykluczone jest również to, że w obliczu tej dolegliwości będziemy po prostu źle spać.

Panie powinny się liczyć z OBS zwłaszcza w okresie ciąży i po menopauzie. Co charakterystyczne, kobiety zmagające się z tą przypadłością zazwyczaj zasypiają znacznie dłużej niż panowie, bezdech lub spłycony oddech występują u nich z mniejszą częstotliwością, a epizody są krótsze. Objawy występujące u pań są pozornie łagodniejsze, tak naprawdę prowadzą jednak do znacznie poważniejszego niedotlenienia całego organizmu i wiążą się m.in. z wysokim ciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu i zawałem serca, udarami mózgu, zastoinową niewydolnością serca, insulinoodpornością, nietolerancją glukozy, a w konsekwencji może grozić nagłą śmiercią.

To wszystko pokazuje jak istotne jest posiadanie wiedzy na temat tego schorzenia, a także uwzględnianie różnic w tej kwestii pomiędzy płciami. W przypadku zaobserwowania u siebie któregokolwiek z niepokojących objawów warto zwrócić się się do specjalisty i stosować do jego zaleceń. Coraz częściej osoby chore korzystają też z nowości technologicznych. Należą do nich m.in. aparaty, z funkcją automatycznego dostosowania ciśnienia powietrza, które pozwalają nam znacznie lepiej spać.

Źródło: Pipeline Communications

ikona1234dom2
ikona1234dom2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.