123nowezdrowie3
Kalina Samek
27/03/2014

Operacyjne leczenie hemoroidów – kiedy jest konieczne?

Hemoroidy, zwane również żylakami odbytu, to dość powszechna i zarazem wstydliwa choroba. Skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednak niewielka liczba chorych decyduje się w porę na wizytę lekarską. Warto wiedzieć, że nieleczone i ignorowane schorzenie może prowadzić do wielu powikłań, które ciężko wyleczyć. Jak powstają żylaki odbytu i kiedy konieczne jest leczenie operacyjne?

Żylaki odbytu czy guzki krwawnicze?

Hemoroidy ma każdy z nas, są to bowiem prawidłowe struktury, tzw. guzki krwawnicze, które spełniają ważną rolę w uszczelnianiu odbytu. W pewnych sytuacjach guzki krwawnicze mogą ulec dużemu powiększeniu – wówczas pojawiają się nieprzyjemne objawy, takie jak ból, pieczenie, swędzenie oraz dyskomfort towarzyszący pozycji siedzącej.  „Sploty żylne, z których powstają żylaki odbytu, położone są płytko pod śluzówką – w zależności od położenia żylaków w stosunku do tak zwanej linii grzebieniastej, dzielimy je na zewnętrzne i wewnętrzne. Oba typy często współistnieją ze sobą” – tłumaczy dr Andrzej Grzela, specjalista chirurgii ogólnej w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika (www.euro-klinika.pl).

Poziom zaawansowania choroby można stwierdzić, klasyfikując żylaki odbytu według skali: od I do IV. Hemoroidy pierwszego stopnia są tylko widoczne w badaniu anoskopowym, ostatniego zaś mają tendencję do nawracania, obrzęków, zakrzepów i martwicy. Tego typu żylaki odbytu, zarówno jak żylaki trzeciego stopnia, warto usunąć drogą zabiegu operacyjnego. Leczenie operacyjne stosuje się wówczas, gdy terapia zachowawcza i instrumentalna nie dały zadowalających rezultatów (http://www.pkk.org.pl/pacjent-01i.php).

Metody leczenia operacyjnego

Najczęściej wykonywanym w Polsce zabiegiem leczenia hemoroidów jest operacja Morgana, która polega na wycięciu przerośniętych guzków krwawniczych. Warto wspomnieć, że metoda Morgana czasami stosowana jest w różnych modyfikacjach, wszystkie jednak przynoszą mierne efekty. Niestety, wadą metody Morgana są częste dolegliwości pooperacyjne, które utrzymują się do kliku miesięcy po zabiegu.

Metoda Barrona

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się inna metoda leczenia, tak zwana metoda Barrona. Stosuje się ją głównie ze względu na jej bezinwazyjność. Zwalcza nie skutki choroby, jakimi są wypadające guzki krwawnicze, ale jej przyczyny, czyli patologiczne zmiany w naczyniach krwionośnych. Celem operacji jest odcięcie dopływu krwi do guzków, dzięki czemu dolegliwości stopniowo ustępują.

123nowezdrowie3
123nowezdrowie3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.