ludzie_123ikonanowe_2015_00
Ela Prochowicz
27/11/2015

Ból można pokonać!

W ciągu życia, nasze narządy ruchu narażone są na liczne, bardzo duże obciążenia – szczególnie podczas wakacji, gdy wielu z nas korzysta z uroków lata, aktywnie spędzając czas na łonie przyrody. Może to prowadzić do wystąpienia urazów, szczególnie u osób ćwiczących okazjonalnie

Dlatego warto pamiętać, aby w trakcie wykonywania wielu codziennych czynności zwracać uwagę na drobne, ale niezwykle ważne elementy, które mają duże znaczenie dla kondycji naszego układ ruchu.

Czy wiesz, że:

*U dorosłego człowieka szkielet składa się z 206 kości? Liczba ta jest większa u dzieci i wynosi około 270 u noworodka i 356 u 14-latka. Średnia waga szkieletu to 10 kilogramów u kobiet i 12 kilogramów u mężczyzn.

*Ruch to tylko pozornie prosta aktywność? W rzeczywistości najprostsza czynność angażuje niezliczony zespół mięśni, kości i struktur stawowych, a także układ nerwowy oraz układ trzewny, który jest „akumulatorem” całego procesu. Do prawidłowego rozwoju mięśni konieczny jest dobry stan kości oraz prawidłowa budowa i właściwe funkcjonowanie stawów.

*W ciągu ostatnich 100 lat nasza aktywność zmniejszyła się pięciokrotnie – 200 lat temu pokonywaliśmy pieszo dystans 10 – 15 km dziennie, dziś zaledwie 500 metrów.

*Jeśli mamy mało ruchu, mięśnie pleców, brzucha, barków oraz szyi wiotczeją i nie podtrzymują kręgosłupa. Ich wzmocnieniu najlepiej służy regularne pływanie.

*Przez pozycję siedzącą utrudniamy pracę naszym mięśniom oddechowym, nasz organizm jest niedotleniony, przez co ciało ulega większemu zmęczeniu, a nasze możliwości intelektualne słabną. Dlatego warto wykonywać wszelkiego rodzaju wznosy ramion w górę, które „otworzą” nasze ciało i ułatwią oddychanie.

*Ból krzyża mogą powodować czynniki psychologiczne? Badania pokazują, iż ta dolegliwość występuje częściej u osób, które mają problemy w pracy – poświęcają jej dużo uwagi i energii, a jednocześnie nie są usatysfakcjonowane wynikającymi z niej profitami.

Jak nie dać się bólowi?

1. Noś odpowiednie obuwie!

Najlepsze są buty, które skutecznie amortyzują wstrząsy (podeszwa z gumy indyjskiej, mikrogumy). Kobiety natomiast powinny unikać wysokich obcasów, na co dzień warto wybrać buty na 3-4-centymetrowym obcasie.

2. Rozłóż ciężar!

Nosząc ciężkie przedmioty (np. zakupy), ważne jest, aby obie ręce były równomiernie obciążone.

3. Sypiaj zdrowo!

Pamiętaj, aby przed snem wywietrzyć sypialnię – świeże powietrze pomoże rozluźnić napięcie i ułatwi odpoczynek;

4. Rób przerwy!

Dla zachowania zdrowia i komfortu istotne są regularne przerwy w trakcie pracy przy komputerze czy podczas jazdy samochodem. Warto przeznaczyć  czas na wykonanie kilku prostych ćwiczeń ruchowych i oddechowych lub na chwilę spaceru.

5. Zrzuć zbędne kilogramy!

Nadwaga jest groźnym wrogiem naszych pleców. Każdy nadprogramowy kilogram masy ciała obciąża lędźwiowy odcinek kręgosłupa o dodatkowe siedem kilogramów. Warto, więc zadbać o zdrową dietę, bogatą w nabiał i świeże warzywa.

6. Nie nadwyrężaj się!

Nie podnoś ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach, ani przy skręconym tułowiu. Podnosząc ciężary ugnij kolana – najpierw przyklęknij albo ukucnij.

źródło: materiały Naxii nadesłane przez US Pharmacia Sp. z o.o.

ludzie_123ikonanowe_2015_00
ludzie_123ikonanowe_2015_00

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.