Enamoured couple finding out results of a pregnancy test
Dagna Starowieyska
28/04/2022

Przygotowania do ciąży – o czym warto pamiętać?

Czy do ciąży można się przygotować? Oczywiście, że tak. Jest co najmniej kilka rzeczy, o których powinna pamiętać kobieta, co zwiększy jej szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka, a okres ciąży przebiegnie bez komplikacji. Podpowiadamy!

Spis treści:

Decyzja o powiększeniu rodziny

Jak się przygotować na ciążę?

Badania przed ciążą

Obserwacja owulacji

Kiedy zrobić badania płodności?

Zmiana nawyków – im wcześniej, tym lepiej!

Jak dbać o siebie przed ciążą?



Decyzja o powiększeniu rodziny

To jedna z najważniejszych, a bywa również, że najtrudniejszych decyzji w życiu. Czasem decyzja o powiększeniu rodziny podejmowana jest pod presją albo pochopnie. Niekiedy kobieta słyszy „tykanie zegara biologicznego” i uważa, że „powinna” zajść już w ciążę. Na pewno warto porzucić taki sposób myślenia i decyzję o powiększeniu rodziny podjąć na spokojnie, po rozmowie z partnerem, w miarę możliwości bez emocji. Główne pytanie, jakie powinniście sobie zadać, to czy WY chcecie mieć dziecko i czy czujecie się na to gotowi.


Jak się przygotować na ciążę?

Przede wszystkim dbając o siebie! Czasem ciąża jest dla kobiety zaskoczeniem, ale jeśli jest planowana, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.


Przed zajściem w ciążę powinno się:

  • wykonać podstawowe badania kontrolne,

  • monitorować ciśnienie krwi,

  • wyleczyć ewentualne ubytki w jamie ustnej,

  • przyjmować kwas foliowy (optymalnie przynajmniej 4. tygodnie przed ciążą),

  • pić dużo wody i świeżo wyciskanych soków,

  • wykonać test na HIV i choroby przenoszone drogą płciową,

  • wykonać zaległe szczepienia,

  • dokonać oceny warunków pracy i rozważyć zwolnienie lekarskie, jeśli praca jest obciążająca, zwłaszcza fizycznie.

 

Badania przed ciążą

Badania przed zajściem w ciążę to przede wszystkim morfologia z rozmazem, cytologia, USG narządów rodnych i piersi, poziom hormonów tarczycy, badanie ogólne moczu, oznaczenie grupy krwi (jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej), próby wątrobowe, pomiar stężenia glukozy, badanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B). Ginekolog może również zlecić badania dodatkowe, jeśli kobieta choruje na choroby przewlekłe lub ma problemy hormonalne.

Wykaz badań o wykonania przed ciążą będzie inny w przypadku młodej, zdrowej kobiety i u kobiety nieco starszej.


Obserwacja owulacji

W ciągu miesiąca jest tylko kilka dni, podczas których kobieta może zajść w ciążę. Są to tzw. dni płodne, które zwykle zaczynają się ok. 7 dni przed jajeczkowaniem i kończą 3–4 dni po nim. Obserwacja owulacji polega jednak przede wszystkim na obserwacji własnego ciała i wsłuchaniu się w swój organizm.


Moment jajeczkowania można poznać po tym, że:

  • czuć ból jajnika, czyli kłucie po lewej albo prawej stronie podbrzusza,

  • kobieta ma większą ochotę na seks,

  • zmienia się śluz: w dni płodne jest on rzadki, przezroczysty, rozciągliwy, podczas gdy w dni niepłodne staje się gęsty i nieprzezroczysty,

  • pojawia się uczucie wilgoci,

  • szyjka macicy unosi się, staje się miękka i „otwarta”,

  • wzrasta temperatura ciała (ta metoda wymaga jednak wykonywania skrupulatnych pomiarów przez cały cykl).


Monitoringu cyklu owulacyjnego może dokonać również lekarz poprzez wykonywanie w określonych momentach cyklu miesięcznego badania USG.


Kiedy zrobić badania płodności?

Kobiety planujące powiększenie rodziny często zastanawiają się, kiedy zrobić badania płodności. Badanie płodności nie jest obligatoryjne, przyjmuje się jednak, że jeśli kobieta nie przekroczyła 35. roku życia i od pół roku nie może zajść w ciążę, powinna zdecydować się na takie badanie.

Badanie płodności u kobiet to przede wszystkim oznaczenie stężenia hormonów płciowych (w badaniach laboratoryjnych) oraz badanie USG. Z kolei podstawą diagnostyki niepłodności u mężczyzn jest badanie nasienia; lekarz również mężczyźnie może zlecić wykonanie określonych badań z krwi.

Badania płodności u kobiet, jak i u mężczyzn mogą ponadto objąć badania genetyczne. Wykonywane są również po kilku miesiącach bezowocnych starań o dziecko przy niestosowaniu antykoncepcji i regularnym współżyciu.


Zmiana nawyków – im wcześniej, tym lepiej!

Czy kobieta może przygotować się na ciążę? Oczywiście, że tak – nie tylko może, ale wręcz powinna. Kobieta planująca potomstwo powinna przede wszystkim zrezygnować z używek (dotyczy to również ojca dziecka). Należy zdrowo się odżywiać, zadbać o regularny wypoczynek i umiarkowaną aktywność fizyczną. Kobiety o prawidłowej masie ciała mają większą szansę na zajście w ciążę niż kobiety otyłe czy z niedowagą.

 

Jak dbać o siebie przed ciążą?

Kobieta planująca dziecko powinna prowadzić zdrowy, zrównoważony tryb życia: nie zarywać nocy i unikać stresów, korzystać ze świeżego powietrza i zadbać o codzienny relaks (nawet 5 minut z książką czy muzyką pomoże „zresetować” głowę). Spokojny tryb życia zwiększa szansę na poczęcie oraz utrzymanie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka!

Dieta powinna obfitować w warzywa i owocowe, pełnoziarniste zboża, jajka (od szczęśliwych kur), ryby, dobrej jakości mięso, nabiał, orzechy, oleje roślinne. Zalecane jest zrezygnowanie z cukru, żywności przetworzonej i chemicznej.

 

Ewa Podsiadły-Natorska

Enamoured couple finding out results of a pregnancy test
Enamoured couple finding out results of a pregnancy test

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.