kobietaikonanowe123
Kalina Samek
21/02/2013

Przykazania pacjenta

Zdarza się, że w trudnych chwilach sama myśl o konieczności rozmowy z lekarzem wywołuje w nas nieprzyjemne skojarzenia lub strach przed tym, co możemy usłyszeć

Warto pamiętać o kilku zasadach, które zawsze sprawdzają się podczas wizyty w gabinecie lekarskim i pomagają zniwelować niepokój. Dodatkowo, zastosowanie poniższych wskazówek ułatwi w dłuższej perspektywie zbudowanie partnerskich relacji z lekarzem i da poczucie dobrze wykorzystanego czasu.

Bądź punktualny. Zawsze staraj się przychodzić na kilka minut przed umówioną wizytą. Dzięki temu znajdziesz jeszcze chwilę na przygotowanie się do rozmowy i nie będziesz się stresować, że inna osoba z kolejki wejdzie do gabinetu zamiast Ciebie.

Czytaj wskazówki. Czekając na wizytę, wykorzystaj ten czas na zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi przed gabinetem. Czasami na drzwiach gabinetu widnieje kartka z informacją: „Do gabinetu pacjenta zaprasza lekarz”. Szanuj te zasady.

Niczego nie ukrywaj. Rolą każdego pacjenta jest rzetelne poinformowanie lekarza o stanie własnego zdrowia. Nie wolno Ci ukrywać żadnych faktów, o które pyta lekarz, nawet jeśli są one dla Ciebie krępujące. Tylko uzyskując pełne informacje o stanie Twojego zdrowia lekarz będzie mógł postawić prawidłową diagnozę i zaplanować odpowiednią pomoc. Bądź spokojny – lekarza obowiązuje tajemnica lekarska.

Przemyśl, co chcesz powiedzieć. Ważne, abyś podczas kilkuminutowego spotkania opowiedział lekarzowi o wszystkich swoich dolegliwościach. Staraj się mówić konkretnie. Lekarze muszą kontrolować czas wizyty, dlatego Twoje dobre przygotowanie sprawi, że czas przeznaczony na Twoją wizytę zostanie dobrze wykorzystany.

Pytaj wprost. Jeżeli cokolwiek jest dla Ciebie niejasne – pytaj. Przed wizytą zapisz na kartce wszystko to, co Cię nurtuje, budzi wątpliwości. Dzięki temu podczas wizyty będziesz pamiętał o wszystkim, o co chciałeś zapytać lekarza i po wyjściu z gabinetu będziesz miał pewność, że o niczym nie zapomniałeś. Jeśli widzisz, że lekarz odpowiada „półsłówkami” lub unika rozmowy na dany temat, wyjaśnij, jak bardzo dana informacja jest dla Ciebie ważna.

Notuj. Lekarz może przekazać wiele zaleceń i wskazówek, o których należy pamiętać i wprowadzić w życie. Najlepszym sposobem, żeby o niczym nie zapomnieć, jest po prostu robienie notatek. Jeśli nie zabrałeś ze sobą żadnego notatnika, poproś lekarza, aby wypisał Ci te zalecenia na oddzielnej kartce, którą weźmiesz ze sobą do domu.

Uszanuj wspólne ustalenia. Oczywiście jako pacjent czy opiekun chcielibyśmy wszystko wiedzieć od razu. Jednak lekarz nie jest w stanie przyspieszyć pewnych procedur i jeżeli informuje Cię, że np. wyniki badań będą za tydzień, postaraj się nie dzwonić wcześniej z pytaniem, czy już coś wiadomo. Jeżeli bardzo się niepokoisz, ustal z lekarzem, czy możesz zadzwonić za dwa, trzy dni.

Jeżeli tego potrzebujesz, przyjdź na wizytę z bliską Ci osobą. Nigdzie nie jest powiedziane, że do gabinetu musimy wchodzić sami. Jeśli czujesz, że wsparcie kogoś bliskiego jest Ci niezbędne podczas rozmowy z lekarzem, lub po prostu wydaje Ci się, że druga osoba lepiej zrozumie jego wyjaśnienia, zabierz ją ze sobą. Aby uniknąć nieporozumień, uprzedź wcześniej o tym swojego lekarza.

Bądź wyrozumiały. Pamiętaj, że lekarz to też człowiek i tak samo jak Ty może mieć gorsze chwile.  Jeśli zachował się tak wobec Ciebie niegrzecznie, spróbuj powiedzieć, że ten sposób rozmowy Ci przeszkadza. Być może to pozwoli rozładować napięcie i pomoże poprowadzić rozmowę tak, aby uzyskać wszelkie niezbędne dla Ciebie informacje.

kobietaikonanowe123
kobietaikonanowe123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.