depresja
Michal Karas
26/07/2017

Śpisz za mało? To grozi depresją

Osoby pozbawione wystarczającej ilości snu zwracają mniejszą uwagę na pozytywne bodźce. Niezdolność do dostrzegania pozytywów może z kolei stanowić pierwszy krok w rozwoju depresji – czytamy w „Cognitive Therapy and Research”

– Depresja jest zazwyczaj opisywana jako tendencja do postrzegania świata w negatywnych kategoriach i odczuwania wzmożonego smutku, ale depresja to przede wszystkim niezdolność do dostrzegania pozytywów i odczuwania radości. Wykazaliśmy, że niedobór snu redukuje zdolność do dostrzegania pozytywnych rzeczy, co z upływem czasu może zwiększać ryzyko depresji – mówi koordynator badania Ivan Vargas.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) zaprosili do laboratorium 40 zdrowych osób i podzielili je na dwie grupy. Jedną z nich pozbawili wystarczającej ilości snu (badani byli na nogach przez 28 godzin), drugiej umożliwili normalny wypoczynek (8 godzin snu). Następnie przeprowadzili wśród uczestników test rozpoznawania wesołych, smutnych i neutralnych twarzy. Mierzyli u badanych skuteczność w identyfikowaniu pozytywnych lub negatywnych bodźców oraz czasy reakcji.

Badanie pokazało, że niewyspane osoby poświęcały mniej uwagi wesołym twarzom. Nie oznacza to, że skupiały się one bardziej na negatywnych bodźcach, ale na pewno w mniejszym stopniu koncentrowały się na tych pozytywnych.

– Generalnie mamy tendencję do zauważania pozytywnych bodźców w naszym otoczeniu. Skupiamy się na pozytywnych rzeczach bardziej niż na czymkolwiek innym, ale deprywacja snu może pozbawiać nas tej możliwości – komentuje Vargas.

Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali, że osoby, które doświadczały w przeszłości objawów bezsenności, były mniej podatne na wpływ niewyspania. Osoby te prawdopodobnie wykształciły mechanizmy radzenia sobie z negatywnymi konsekwencjami niedoboru snu.

W poprzednim badaniu, zaprezentowanym na tegorocznej konferencji „SLEEP” w Bostonie, badacze wykazali jednak, że osoby cierpiące na bezsenność częściej miewają myśli samobójcze.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

depresja
depresja

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.