[Drosetux]-Packshot-v01
Kalina Samek
03/06/2014

Syropy na kaszel – przegląd dostępnych syropów

Gdy pojawia się kaszel, najczęściej sięgamy po tabletki lub syrop na kaszel. Trzeba jednak pamiętać, że wybór powinien być umotywowany między innymi rodzajem kaszlu i wiekiem osoby, która będzie go przyjmować

Jednym z symptomów przeziębienia może być kaszel. Podstawowe rozróżnienie rodzaju kaszlu to kaszel suchy i kaszel mokry. Ten pierwszy jest nie tylko uciążliwy, ale i męczący. Pacjenci skarżą się na nieprzyjemne uczucie drażnienia w gardle. Ten rodzaj kaszlu wzmaga się również w pozycji leżącej. Inaczej jest w przypadku kaszlu mokrego. Tu charakterystyczna jest obecność wydzieliny, która odkrztuszana jest podczas kaszlenia. Ten rodzaj kaszlu jest o tyle mniej niepokojący, że wspomaga walkę z wirusami wywołującymi przeziębienie. W zależności od rodzaju kaszlu należy też wybrać odpowiedni syrop na kaszel.

Coś na kaszel suchy

Syropy na kaszel suchy mają za zadanie oddziaływać na ośrodek kaszlu w mózgu i działają zazwyczaj do 45 minut od chwili zażycia. Wśród dostępnych na rynku produktów wymienić można takie, które zawierają kodeinę oraz te, które powstają na bazie dihydrokodeiny. Zalicza się do nich między innymi Thiocodin czy Rubelix. Syropy te, poza działaniem przeciwkaszlowym, pomagają też zwalczyć ból. Z uwagi jednak na właściwości kodeiny nie mogą być stosowane przez osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia czy chorych na astmę. Wyklucza się ich stosowanie przy jednoczesnym zażywaniu leków uspokajających. Innymi syropami na kaszel suchy są: Sinecod, Robitussin Antitussicum czy Noverban.

Wysoką skuteczność wykazują syropy homeopatyczne, np. Drosetux, które ze względu na bezpieczeństwo (zawierają jedynie składniki naturalne) są szczególnie zalecane kobietom w ciąży, matkom karmiącym, dzieciom i osłabionym osobom starszym. Syropy homeopatyczne stanowią także alternatywę dla osób chorych na astmę czy zażywających leki mogące wchodzić w interakcje ze składnikami wymienianych wyżej syropów syntetycznych.

Syrop na kaszel mokry

Na półkach w aptekach znaleźć można też szeroki wybór syropów na kaszel mokry. Są one pomocne w odkrztuszaniu wydzieliny, która zalega w oskrzelach. W zależności od składu, specjaliści dzielą je na trzy grupy. Do pierwszej zaliczają się te, które zwiększają płynność wydzieliny. Takimi syropami są między innymi Apitussic czy Robitussin Expectorans. W drugiej grupie znaleźć można syropy o działaniu wykrztuśnym. Są one tworzone na bazie wyciągów z roślin (Herbapect, Bronchicum, Noverban czy Lancetan) lub związków chemicznych, których zadanie polega na zmianie składu chemicznego zalegającej w oskrzelach wydzieliny (Flavamed, Mucosolvan, Flegamina, Solmucol).

Syrop na kaszel każdego rodzaju

W ostatnim czasie w aptece znaleźć można syropy, które produkowane są z myślą o osobach, które nie rozróżniają rodzaju kaszlu lub mają poważny problem ze stwierdzeniem, który kaszel przeważa w ich przypadku. Dostępne preparaty, które mają jednoczesne działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne, mają w składzie kilka różnych substancji leczniczych. Przykładem mogą być takie syropy, jak: Atussan czy Contril. Ten drugi składa się z dekstometorfanu – substancji przeciwkaszlowej i gwajafenezyny, czyli substancji wykrztuśnej. Z bezpiecznych dla dzieci i kobiet ciężarnych leków homeopatycznych najpopularniejszy jest syrop Stodal, dostępny także w granulkach.

[Drosetux]-Packshot-v01
[Drosetux]-Packshot-v01

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.