zdrowieikony123nowe2
Dagna Starowieyska
14/07/2012

Testosteron vs cukrzyca

Naukowcy z University of Edinburgh wykazali, że niski poziom testosteronu w tkance tłuszczowej ma związek z opornością na działanie insuliny, hormonu obniżającego poziom glukozy we krwi – informuje serwis „EurekAlert”

Wydzielany w jądrach testosteron jest obecny we wszystkich tkankach ciała, a jego niski poziom ma związek z otyłością, która jest znanym od dawna czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2. Hormon ten działa na komórki tłuszczowe za pośrednictwem specjalnych receptorów androgenowych. Pozwala to mu aktywować geny związane z otyłością i cukrzycą.

Myszy, u których wpływ testosteronu na tkankę tłuszczową został zakłócony były bardziej oporne na insulinę niż myszy podatne na testosteron. Efekt ten występował niezależnie od wagi ciała zwierząt. Prawdopodobnie kluczową rolę regulacyjną odgrywa białko RBP4. Leki wpływające na produkcję tego białka mogłyby zapobiegać cukrzycy.

Wyniki badań naukowców z Edynburga wydają się tłumaczyć, dlaczego występowanie cukrzycy u mężczyzn jest z wiekiem coraz częstsze – prawdopodobnie sprzyja temu malejąca produkcja testosteronu.

PAP – Nauka w Polsce

zdrowieikony123nowe2
zdrowieikony123nowe2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.