Fot.: 123
karolina
11/04/2011

Warzywa dobre dla nerek

Jedzenie warzyw zamiast mięsa może pomóc pacjentom ze schorzeniami nerek. Dzięki wprowadzeniu do menu diety wegetariańskiej, organizm usuwa zbędny, toksyczny fosfor

O zbawiennym wpływie warzyw na funkcjonowanie nerek informują naukowcy z Indiana University School of Medicine i Roudebush Veterans Affairs Medical Center.

Osoby zmagające się z chorobami nerek, chcąc odpowiednio zadbać o swoje ciało, muszą ograniczyć spożycie fosforu. Jego wysoki poziomy w organizmie może doprowadzić do poważnych chorób serca, a nawet śmierci.

Naukowcy zbadali wpływ diety wegetariańskiej i mięsa w oparciu o poziom fosforu u dziewięciu pacjentów zmagających się z problemami nerkowymi. Uczestnicy projektu spożywali produkty zgodne z daną dietą przez jeden tydzień. Po kolejnych dwóch bądź czterech tygodniach przechodzili na dietę przeciwną. Po każdym tygodniu kontrolowano ich krew oraz przeprowadzano badania moczu.

Mimo że w obu dietach można było znaleźć zrównoważony poziom białka i stężenia fosforu, okazało się, że pacjenci na diecie wegetariańskiej mieli niższy poziom fosforu we krwi. Zaobserwowano u nich również zmniejszenie wydalania fosforu z moczem.

źródło: PAP Nauka w Polsce

Fot.: 123
Fot.: 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.