maj2015-kobieta1-ikona-123
Kalina Samek
23/11/2015

Ważne jak intymna higiena

Wysokie temperatury, wilgoć czy morskie kąpiele sprzyjają wystąpieniu zakażeń okolic intymnych. Lato to czas, kiedy powinnaś w szczególny sposób zadbać o higienę

Dbanie o higienę sfery intymnej wymaga od kobiety szczególnej ostrożności. Nieświadomie może ona popełnić wiele błędów, które następnie przyczynią się do wystąpienia np. grzybiczego, bakteryjnego lub rzęsistkowego zapalenia pochwy i cewki moczowej.

- Objawami takich infekcji są przede wszystkim świąd i pieczenie w okolicach intymnych oraz nasilone upławy, często o nieprzyjemnym zapachu, dziwnej konsystencji i barwie – tłumaczy prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego Centralnego Szpitala Klinicznego MON. – Każda kobieta, która zauważy niepokojące zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie, powinna od razu zgłosić się do lekarza ginekologa. Jeśli jednak kobiety będą pamiętały o podstawowych zasadach higieny intymnej, zapobiegną nieprzyjemnym dolegliwościom, nawet w upalne lato – dodaje.

Okiem eksperta

*Wkładki – anatomiczne czy higieniczne?

W zachowaniu codziennej higieny pomagają wkładki higieniczne. Są cienkie i całkowicie niewidoczne pod ubraniem, a jednocześnie dają poczucie świeżości i komfortu. Jeśli problemem jest nietrzymanie moczu, należy wybrać specjalne wkładki urologiczne.

Nie wolno używać zwykłych podpasek czy tamponów, ponieważ nie są one przystosowane do wchłaniania moczu, a ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do podrażnienia okolic intymnych.

Na rynku dostępne są specjalne produkty, które wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Jedna wkładka na cały dzień to zdecydowanie za mało. Powinno
się je wymieniać co kilka godzin.

*Bieżąca woda

Okolice intymne należy myć bieżącą wodą. Nie używać do tego jednak ani gąbki, ani myjki – na ich powierzchni znajduje się dużo bakterii. Miejsca intymne należy myć dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

W przypadku problemu nietrzymania moczu, liczba ta powinna zwiększyć się do kilku razy w ciągu dnia. Jeśli w miejscu pracy nie ma bidetu ani prysznica, dobrym rozwiązaniem będą chusteczki odświeżające przeznaczone do higieny intymnej.

*Mydło precz

Tradycyjne, zasadowe mydło warto zamienić na specjalny preparat. Żele do higieny intymnej mają odczyn zbliżony do tego w pochwie, dzięki temu neutralizują przykre zapachy i pomagają dłużej zachować uczucie świeżości.

*Naturalna bielizna

Skóra nie może oddychać w bieliźnie z włókien sztucznych. Warto więc wybierać produkty uszyte z naturalnych tkanin, najlepiej bawełny. Niewskazane jest również częste noszenie bielizny typu stringi, która mocno uciska krocze i może przyczyniać się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej.

*Wstydliwy problem

Właściwa higiena okolic intymnych pomaga czuć się pewniej. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki TENA, inicjatora kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”, dla 80 proc. Polek najważniejszym czynnikiem pozwalającym odbudować pewność siebie jest zapewnienie poczucia świeżości.

Kobiety dotknięte problemem nietrzymania moczu częściej odczuwają zakłopotanie, niepokój, czy rozdrażnienie w codziennych kontaktach z ludźmi. – Dlatego tak ważne jest zapewnienie poczucia świeżości, które poprawiając kobietom nastrój, pozytywnie wpływa na ich pewność siebie – mówi dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.

maj2015-kobieta1-ikona-123
maj2015-kobieta1-ikona-123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.