ikona234kobieta6
Ela Makos
06/05/2016

Wodny sposób na zdrowie

Woda – od niej zależy nasze samopoczucie i stan zdrowia. Często przypominamy sobie jednak o jej spożywaniu dopiero gdy odczuwamy pragnienie

Niby każdy wie o tym, że woda jest bardzo ważna i należy ją spożywać w dużych ilościach. Nie każdy jednak wprowadza te tezy w życie. Uważamy, że skoro nie chce nam się pić to przecież organizm nie potrzebuje wody. Jest jednak zupełnie inaczej. Nasz organizm chce wody nie tylko po to, by zaspokoić pragnienie. Służy mu ona także do innych celów. Nie oznacza to, że woda jest złotym środkiem na każdą dolegliwość. Może pomóc nam przy odchudzaniu, ale nie sprawi, że od samego jej picia zgubimy wszystkie zbędne kilogramy. Jest natomiast wspomagaczem, bez którego niektóre procesy po prostu nie zadziałają.

Woda przydaje się przede wszystkim dlatego, że dzięki niej dostarczanych jest wiele składników odżywczych do wszystkich narządów w naszym organizmie. Uczucie pragnienia jest zatem sygnałem ostrzegawczym. Ciało chce nam przez to powiedzieć „Nie nawadniasz mnie, więc się upominam, ale to moje ostatnie słowo”. Najlepsze w tym przypadku jest wdrożenie procesu ciągłego picia wody w codzienne przyzwyczajenia. Odwodniony organizm bowiem działa gorzej, wolniej, nie spełnia wszystkich podstawowych funkcji. Kolejną kwestią jest nasz mózg, który potrzebuje do prawidłowej pracy tlenu, cukrów i wody właśnie. Gdy odczuwamy w pracy zmęczenie, wydaje nam się, że już na nic nie wystarczy nam energii – sięgnijmy po szklankę wody – zazwyczaj zadziała lepiej niż kolejna filiżanka kawy czy herbaty.

Ważne jest, aby spożywać wodę już od pierwszych momentów naszego życia. Kobiety będące w ciąży szczególnie powinny zwrócić uwagę na to, żeby pić jej jak najwięcej. Unikajmy jednak popijania posiłków, gdyż to spowalnia proces trawienia. Istotnym jest także fakt, iż woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także nawilża skórę wspomagając jej elastyczność i świeży wygląd. Jednak wygląd to nie wszystko. Woda bowiem wspiera pamięć, koncentrację oraz ogólne samopoczucie – dodaje energii. Pomaga zwalczyć ból głowy i zmęczenie, które nierzadko może być wynikiem odwodnienia.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona234kobieta6
ikona234kobieta6

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 11/10/2018 20:05

    CytujSkomentuj

    Dlatego ja z domu zawsze zabieram swoją butelkę latem i termos jesienią i zimą, by uzupełniać wypite płyny wodą z kranu (piję od lat) czy ciepłą herbatką. Gdzieś czytałam że w chwili gdy boli głową to właśnie trzeba się napić czystej wody a nie brać tabletkę przeciwbólową bo to nic nie da dobrego a wręcz szkodzi, jak to nic naturalnego

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.