fot. 123
Dbałość o higienę może uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi infekcjami / fot. 123
Kalina Samek
27/10/2010

Wybór ma znaczenie

Zdarza Ci się stosować nieodpowiednie dla Twoich potrzeb środki wchłaniające do higieny intymnej? Nic dziwnego – mnogość dostępnych na rynku artykułów może przyprawić o zawrót głowy. Dowiedz się, jak dobrać właściwe produkty i czuć się komfortowo każdego dnia

Kobiety często wstydzą się poruszać tematy związane z higieną intymną podczas rozmowy z lekarzem, farmaceutą, a tym bardziej z pracownikiem sklepu medycznego. Zazwyczaj po prostu nie wiedzą, jakich użyć słów, by opowiedzieć o swoich potrzebach i dolegliwościach.

- Codziennie odbieram wiele telefonów od Pań, które wstydzą się rozmowy na temat higieny intymnej. Przez telefon łatwiej jest im zadać krępujące pytania, na co nie miałyby odwagi w bezpośredniej rozmowie. Kobiety często mają wątpliwości, jakie produkty ochronne wybrać, a infolinia jest dla nich dyskretnym źródłem informacji na ten temat. Jest to szczególnie istotne dla osób z problemem nietrzymania moczu, który wbrew pozorom dotyczy także młodych kobiet – mówi Jolanta Betcher, pracownik infolinii TENA.

Stosowane przez kobiety środki wchłaniające do higieny higienicznej powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zapewni to poczucie świeżości przez cały dzień. Należy jednak pamiętać, że jedna wkładka czy podpaska na cały dzień to zdecydowanie za mało. Powinno się je wymieniać co kilka godzin.

*Podpaski i tampony stosuj podczas krwawienia menstruacyjnego. Pamiętaj jednak, że używanie tamponów jest niewskazane, jeśli zdążają Ci się infekcje dróg rodnych.

*Wkładki higieniczne są cienkie i całkowicie niewidoczne pod ubraniem, dlatego świetnie się nadają do utrzymania codziennej higieny intymnej.

*Wkładki anatomiczne są niezastąpione, gdy zauważysz u siebie zapalenie pęcherza lub nietrzymanie moczu. Nie tylko wchłaniają wilgoć, ale także neutralizują niepożądane zapachy, do czego nie są przystosowane zwykłe wkładki higieniczne
i podpaski.

W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się, gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.