bikini123
Redakcja
23/10/2012

Zalety pływania

Pływanie jest formą aktywności fizycznej, która może być uprawiana przez całe życie, począwszy niemal od wieku niemowlęcego, aż do starości. Często mówi się o tym, że pływanie pięknie kształtuje sylwetkę

Pływanie doskonale pomaga przy korekcji wad postawy. W szczególności przyczynia się do usuwania nadmiernych krzywizn kręgosłupa, zwiększania ruchomości klatki piersiowej oraz powiększenia pojemności płuc. – Pozioma pozycja ciała w wodzie podczas pływania w dużym stopniu ułatwia pracę serca. Ponadto ciśnienie i ruchy wody działają masująco na naczynia krwionośne i tym samym usprawniają krążenie krwi. Jest to spowodowane ruchami wykonywanymi podczas pływania, które stymulują jej przepływ i pracę serca -tłumaczy Anna Sikora fizjoterapeutka z Aquaparku Granit.

Pływanie jest zatem skutecznym środkiem eliminującym niedotlenienie organizmu, do tego w korzystnych warunkach środowiska wodnego. Aktywność w wodzie oddziałuje pozytywnie na całe ciało. Kontakt z ogromną masą wody stymuluje przemianę materii i krwioobieg. Reguluje funkcje układu wieńcowego i dróg oddechowych, dzięki temu zwiększa drożność naczyń krwionośnych i przepuszczalność ich ścianek. Pływanie hartuje i uodparnia organizm na przeziębienia, katary, itp.

Są tu także korzyści dla urody. Skóra podczas pływania zostaje ujędrniona i wygładzona. Woda pobudza ukrwienie i poprawia krążenie, stąd też pływanie pomaga w walce z cellulitem,a także z obrzękami nóg i pajączkami. Aktywność w wodzie to najlepszy lek na żylaki! Systematyczne uprawianie tego sportu kształtuje naszą sylwetkę i modeluje ciało, hartuje organizm,a przy tym opóźnia procesy starzenia.

Basen to także idealne miejsce na wykonywanie ćwiczeń, których, „na lądzie” nie bylibyśmy w stanie zrobić. – Ćwiczenia takie jak bieganie, czy intensywny trening na siłowni może powodować duże obciążenie dla stawów. Podczas pływania natomiast ciało jest utrzymywane przez wodę, dzięki czemu wysiłek nie jest aż tak odczuwalny – tłumaczy Anna Sikora. Stawy i kręgosłup podczas pływania są odciążone, więc sport ten jest idealny dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Pływanie wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ramion, pleców, nóg i brzucha, dzięki czemu odczuwa się znaczną ulgę w bólu. Ćwiczenia w wodzie poleca się kobietom w ciąży. – Już samo leżenie w wodzie na plecach wpływa dobroczynnie (koi ból, rozluźnia mięśnie)na obolały w czasie ciąży kręgosłup – mówi fizjoterapeuta Aquaparku Granit.  Mięśnie brzucha stają się silniejsze, co jest szczególnie ważne podczas utrzymania ciąży i podczas porodu.

bikini123
bikini123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 19/10/2018 16:27

    CytujSkomentuj

    Uwielbiam pływać! Kocham wodę i mogłabym się pławić jak koń ;) no i zdrowo, dobre dla kręgosłupa, zwłaszcza pływanie na plecach bo się człowiek odpręza i całe ciało też. Tak sobie o jakimś pięknym basenie właśne pomyślałam :) )) może w weekend zawitam.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.