Kobieca twarz raka
fot. materiały prasowe
Ela Makos
22/02/2016

Zamiast wizyty u kosmetyczki

Zawsze znajdzie się czas na wizytę u fryzjera czy kosmetyczki. Brakuje go jednak na regularne badania. Pozostaje zatem pytanie, co jest ważniejsze, nowy manicure czy życie?

Życie – tyle może nas kosztować zaniechanie podstawowych badań profilaktycznych w kontekście typowo kobiecych chorób. Zawsze jest jednak coś, co stoi na przeszkodzie. Masz dużo pracy, nie skończyłaś ważnego projektu albo przygotowujesz milion innych wymówek, które mają sprawić, że i tym razem nie pójdziesz do lekarza. Właściwie dlaczego masz iść? Przecież nie odczuwasz bólu, dobrze się czujesz i nie masz żadnych objawów. Faktycznie, ale kiedy pojawią się objawy będzie jednak za późno. Dotyczy to także tych tak zwanych ginekologicznych chorób, czyli raka szyjki macicy, trzonu macicy czy jajników. Zwlekając z wizytą u lekarza same odbieramy sobie przewagę, bo dziś dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik diagnostycznych nawet złośliwy nowotwór można wykryć w bardzo wczesnym stadium, a następnie skutecznie go leczyć.

Powodów, dla których kobiety rezygnują z badań jest więcej. Część z nich nie zapisuje się na wizyty, bo boi się informacji o tym, że jednak coś jest nie tak jak trzeba. Wczesne wykrycie tej choroby daje jednak spore możliwości na podjęcie leczenia. Często takie leczenie wiąże się też z usunięciem narządów rodnych. Pamiętajmy jednak, że im wcześniej zostanie wykryty problem tym większa szansa, że zostaną one zachowane. Nawet jeżeli potrzeba będzie interwencja chirurgiczna.

Szyjka macicy

Rak szyjki macicy bije rekordy popularności wśród nowotworów. Jest tym najczęściej występującym u kobiet. Statystyki pokazują, że tylko w 2010 roku zapadło na niego ponad 3000 Polek, a zmarło ponad 1700. Teoretycznie liczba chorych maleje, ale nadal przekracza europejskie normy. Ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy wzrasta po ukończeniu 30. roku życia. Najczęściej jako jego przyczynę wskazuje się zakażenie wirusem HPV, ale niebezpieczne są także na przykład stany zapalne pochwy.

Pierwszym sygnałem, jaki wysyła organizm, są dłuższe i bardziej obfite miesiączki, krwawienia pomiędzy menstruacjami i po stosunku. Z czasem mogą pojawić się także upławy, bóle podbrzusza i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz nieprzyjemne uczucie przy oddawaniu moczu. Takie symptomy towarzyszą jednak nowotworowi szyjki macicy w jego bardziej zaawansowanym stadium. Ten rodzaj raka może przez kilka, a nawet kilkanaście lat rozwijać się bez żadnych charakterystycznych objawów. Właśnie dlatego lekarze podkreślają znaczenie badań – systematycznie wykonywana cytologia jest podstawą profilaktyki.

Nowotwór trzonu macicy

Rak szyjki macicy wydaje się być jednak o wiele bardziej znaną dolegliwością niż na przykład nowotwór trzonu macicy, czyli tzw. endometrium. Dotyczy on szczególnie kobiet po 50. roku życia. Wiąże się z wysokim poziomem estrogenu. Wszystko dlatego, że wydzielany podczas ciąży progesteron hamuje rozwój komórek nowotworowych. Problem z nim mogą mieć głównie kobiety borykające się z bezpłodnością lub zaburzeniami hormonalnymi. Często także z otyłością, cukrzycą czy nadciśnieniem.

Rak endometrium rozwija się powoli, a jego objawami w okresie okołomenopauzalnym są najczęściej nieregularne krwawienia pojawiające się pomiędzy kolejnymi miesiączkami, częste plamienia, a także różna długość i obfitość samych miesiączek. Po menopauzie alarmującym sygnałem jest z kolei ponowne pojawienie się krwawień. Inne symptomy to bóle w dolnej części brzucha i odczuwanie dyskomfortu podczas bądź tuż po stosunku. Pierwszym krokiem do zdiagnozowania tej choroby jest badanie histopatologiczne, a potem przeprowadza się przezpochwowe USG.

Rak jajnika

Najpóźniej wykrywalny jest jednak rak jajnika. Jest to związane między innymi z brakiem testów, które pozwoliłyby go zdiagnozować we wczesnym stadium. Badanie ginekologiczne i USG pozwalają zauważyć niepokojące zmiany, które jednak trzeba potwierdzić analizą histopatologiczną pobranej próbki. Leczenie związane jest głównie z interwencją chirurga. O tym na ile będzie on interweniował decydują natomiast szczegółowe badania.

Wykrycie tego nowotworu utrudnia też fakt, że jego objawy łatwo pomylić z dolegliwościami związanymi z układem trawiennym – gdy rak zaczyna się rozwijać, można odczuwać bóle podbrzusza, pełność brzucha, wzdęcia, zaparcia, a także zauważyć zwiększenie obwód w talii bez powodu. Sytuację komplikuje również to, że przyczyny nowotworu jajnika nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Eksperci jako czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania wskazują między innymi wydłużony okres pracy jajników wynikający z wczesnej pierwszej miesiączki bądź późnej menopauzy, a także bezdzietność. Najkrócej mówiąc: im więcej cykli, tym większe ryzyko. Istotne są również obciążenia genetyczne.

Źródło: Wizerunkowo.com

Kobieca twarz raka
Kobieca twarz raka

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.