fot. 123
Relaksować można się na wiele sposobów / fot. 123
Dagna Starowieyska
16/08/2012

Zapach, który zmienia życie

Poprawiają samopoczucie, mogą polepszać stan zdrowia, pozwalają na wewnętrzne wyciszenie. Zapachy i to, co za nimi idzie, czyli refleksoterapia, aromaterapia i egzotyczne zabiegi

Aromaterapia przez wielu uważana jest za metodę leczenia. Przede wszystkim jednak jest to droga do poprawiania samopoczucia za pomocą naturalnych olejków eterycznych wprowadzanych do organizmu poprzez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) i przez skórę (masaż, kąpiel lub kompres). Olejki zapachowe mogą działać antyseptycznie, pomagają zwalczać infekcje wirusowe i grzybicze, część z nich wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, pobudza krążenie i dotlenienie krwi. Olejki eteryczne pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych.

Co potrafią poszczególne zapachy?

*Bazyliowy odstrasza niektóre owady, łagodzi skutki ukąszeń i użądleń (osy). Poza tym jest doskonałym środkiem przeciwbólowym, pomaga na migreny i przy bólach reumatycznych. Łagodzi też lęki i depresje oraz stany histerii i związaną z nimi bezsenność.

*Cedrowy ma właściwości bakteriobójcze. Stosuje się go przy przeziębieniach, kaszlu, a także w mieszankach przeciwtrądzikowych i przy infekcjach skóry. Stosuje się go również przy łupieżu, łojotoku i łysieniu.

*Cynamonowy polecany jest na kurzajki i stany zapalne skóry. Daje on dobre efekty w zwalczaniu pasożytów skóry, jak wszy czy świerzb, a także jest łagodnym afrodyzjakiem.

*Cyprysowy dodany do kąpieli może pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia krążenia krwi, żylaki, drętwienie kończyn, skurcze mięśni, pękanie naczyń krwionośnych, problemy menopauzy i bóle menstruacyjne.

*Geraniowy, stosowany w masażu pomaga w walce z cellulitem i otyłością, cukrzycą i nerwobólami. Leczy też infekcje skóry, suche egzemy, wrzody i rany.

fot. 123
fot. 123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. ekhem 30/11/2010 22:43

    CytujSkomentuj

    e, na ukąszenie osy nic nie działa tak skutecznie jak potarcie rozkrojoną cebulą. Choć akurat pod względem zapachu z lekka to niewyjściowe :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.