ikona1234kobieta21
Edyta Nowicka
30/12/2016

Zdrowe postanowienia

Postanowienia, które chcielibyśmy zrealizować w kolejnym roku mogą być naprawdę różne. Niewielu myśli jednak o tym, aby w nadchodzącym czasie skupić się na własnym zdrowiu i to o nie zadbać. W jaki sposób powinny się o nie zatroszczyć kobiety? To prostsze niż nam się wydaje!

Jedną z naszych największych bolączek jest zwlekanie z pójściem do lekarza. Zazwyczaj z łatwością usprawiedliwiamy to brakiem czasu lub nadmiarem obowiązków. Niejednokrotnie przeszkadzają nam również długie kolejki do specjalistów. Panie rezygnują z badań, bo boją się również ewentualnych operacji, wstydzą się swoich problemów zdrowotnych lub uważają, że ich przypadłości nie da się wyleczyć.

Pomimo wielu kampanii profilaktycznych, podobnie jest w przypadku nowotworu piersi czy szyjki macicy. Najczęściej są wykrywane zbyt późno. A przecież proste i bezbolesne badania, mogą uratować życie. W tym roku potraktujmy jednak swoje zdrowie w sposób świadomy i odpowiedzialny. Wykonajmy proste badania i zadbajmy o swoje zdrowie intymne.

Jednym z podstawowych badań, które powinny wykonywać kobiety jest cytologia. Należy ją wykonywać raz w roku, o ile lekarz nie zaleci innej częstotliwości. Cytologia jest prostym i bezbolesnym badaniem, a umożliwia wykrycie raka szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie, kiedy jest jeszcze w pełni wyleczalny. Badanie polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Co jest ważne, umożliwia wykrycie innych chorób i dolegliwości, m.in. infekcji dróg rodnych, stanów zapalnych czy nadżerki. Cytologia jest badaniem bezpłatnym, wykonywanym w ramach ubezpieczenia. W placówkach prywatnych kosztuje 30 – 40 zł.

Wiele kobiet zmaga się także z problemem nietrzymania moczu. Źródłem tych kłopotów mogą być słabe mięśnie dna miednicy, które zaczynają słabnąć już po 25. roku życia. Warto zatem ćwiczyć mięśnie dna miednicy z fizjoterapeutą lub samemu w domu, ale pod okiem specjalisty. Wbrew pozorom w tym przypadku ważna jest nie tylko umiejętność napinania mięśni, ale i ich rozluźniania.

Dobrze jest również regularnie, raz w miesiącu kontrolować swoje piersi. Najlepiej między 5 a 10 dniem po miesiączce. Samobadanie jest podstawowym elementem we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Obserwując swój biust kobiety są w stanie w szybki sposób wychwycić niepokojące zmiany. Poprzez badanie palpacyjne na wczesnym etapie można wykryć zgrubienia lub stwardnienia, które czasami świadczą o zmianach nowotworowych. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby daje duże szanse na wyleczenie. Dobrze jest być przy tym skrupulatnym, szczególnie jeśli w danej rodzinie występowały wcześniej przypadki nowotworów.

Źródło: Rolinger PR

ikona1234kobieta21
ikona1234kobieta21

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 25/06/2018 06:54

    CytujSkomentuj

    Bardzo pilnuje wszelkiego rodzaju badań kobiecych. Życie i zdrowie jest jedno a ja jeszcze chce trochę pożyć ;) argument wielu kobiet ze się boja iść do lekarza to nie argument bo jeśli jednak ta choroba nadejdzie to co wtedy? Strach będzie chyba tysiąc razy większy :/// a tu najlepiej dbać wcześniej

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.