jedzenieikony123nowe3
Kalina Samek
05/02/2013

Zgaga to biurowa dolegliwość?

Blisko 2/3 Polaków deklaruje, że choć raz w życiu doświadczyło uczucia zgagi. Jak pokazują tegoroczne badania TNS OBOB odsetek osób, które zaobserwowały u siebie tą dolegliwość z roku na rok powiększył się o 27 proc

W wielu przypadkach to zawrotne tempo pracy, stres i nadgodziny odpowiadają za powstawanie zgagi.

Stresująca praca?
Objawy stresu pojawiają się stopniowo i z czasem kumulują się, a życie w pędzie nie pomaga w dbaniu o własne zdrowie. Rynek pracy wymaga od nas coraz częściej większej wydajności i dostępności. To z kolei powoduje dezorganizację codziennych rytuałów m.in. dbanie o regularne posiłki i aktywność fizyczną czy przestrzeganie zbilansowanej diety. W pracy dodajemy sobie energii nadużywając napojów energetycznych czy kawy. Ma to swoje konsekwencje, często w postaci zgagi.

Pierwsze objawy
Organizm wysyła sygnały, których nie powinno się bagatelizować. Początkowo stres objawia się uczuciem przemęczenia i problemów z zasypianiem. Następnie pojawiają się bóle głowy, problemy z żołądkiem i trudności z opanowaniem emocji. Pierwszymi objawami zgagi jest bolesne pieczenie za mostkiem, niekiedy połączone ze zwracaniem treści pokarmowej. Jej przyczyną jest refluks potęgowany przez stres, ostre potrawy, jedzenie w pospiechu czy jedzenie tuż przed snem. Nie powinno się bagatelizować tego typu dolegliwości. Mało kto ma świadomość, że długotrwała i nieleczona zgaga może doprowadzić do nadżerek zębowych oraz uszkodzenia przełyku, utraty masy ciała a nawet raka przełyku.
Jak radzić sobie ze stresem i nie dopuścić do sytuacji, w której nasz organizm odmówi posłuszeństwa?  Przede wszystkim warto zadbać o regularne jedzenie i zbilansowaną, dobraną do rodzaju wykonywanej pracy dietę. Nie bez znaczenia jest utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej. Podczas ćwiczeń wydzielający się „hormon szczęścia” poprawia ogólne samopoczucie.

jedzenieikony123nowe3
jedzenieikony123nowe3

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 31/07/2018 18:16

    CytujSkomentuj

    Całe szczęście, nie mam problemów ze zgagą, czasem tylko jak za szybko coś zjem to faktycznie, czuję pieczenie i aż ból. Pomaga picie dużej ilości wody i wspomniana już spokojna dieta. Nikomu nie służy szybkie jedzenie, bardzo ostre i dużo stresu, który wpływa również na żołądek

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.