jedzenieikonanew123.8
Kalina Samek
21/12/2012

Zła dieta zatrzymuje wodę?

Prawie dwie trzecie (66 proc.) Polek za główną przyczynę zatrzymywania wody w organizmie uważa złą dietę – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie”

Czy słusznie? Jakie są główne przyczyny nadmiernego gromadzenia płynów w organizmie? Dziś podpowiadamy jak je rozpoznać i lepiej poznać siebie.

Zatrzymywanie wody w organizmie to skutek zaburzonej gospodarki hormonalnej w ciele kobiety. Objawia się nadmiernymi opuchnięciami, zwłaszcza w okolicy twarzy i nóg, a także przyrostem masy ciała o 2-3 kg. Problem ten dotyczy głównie kobiet miesiączkujących, będących w 2. fazie cyklu, kiedy w ich organizmach zachodzą najbardziej intensywne zmiany hormonalne. Dolegliwościom tym często towarzyszą rozdrażnienie, zmęczenie, spadek koncentracji i zmienność nastrojów, czyli symptomy charakterystyczne dla PMS (pre-menstrual syndrome, zespół napięcia przedmiesiączkowego). Warto lepiej poznać mechanizmy, jakie sterują kobiecym organizmem, by lepiej zatroszczyć się o siebie, nie tylko w drugiej fazie cyklu.

Zatrzymanie wody w organizmie, obrzęki, opuchnięcia, wzrost masy ciała sprawiają, że ciało kobiety w drugiej fazie cyklu zmienia się. Czują się one mniej kobiecie, nieatrakcyjne. Niejednokrotnie skutkuje to gorszym samopoczuciem, wycofaniem i niechęcią do kontaktów z otoczeniem. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż zmiany zachodzące w kobiecym organizmie są naturalne. Wystarczy, że każda z nas znajdzie swój sposób, by sobie z nimi poradzić.

Zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który można pokonać. Każda kobieta musi sama znaleźć swój sposób. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi.

*    Pij dużo płynów.  Wbrew pozorom, w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu, bardzo pomaga picie dużej jej ilości. Wybieraj wodę niskosodową lub herbatki ziołowe, które mają działanie moczopędne i uspokajające.

*   Ogranicz spożywanie soli . Sól jest głównym składnikiem pokarmowym, który powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Jeśli ten problem dotyka Ciebie, zrezygnuj z używania soli lub znacznie je ogranicz. Uważaj na pokarmy, które zawierają sól ukrytą – są to np. krakersy, paluszki, chipsy, sery, wędliny, a także niektóre przyprawy.

*   Znajdź czas dla siebie . Poświęcenie uwagi swojemu ciału, wsłuchanie się w jego rytm i poznanie zasad funkcjonowania, może pomóc zrozumieć Ci zmiany w nim zachodzące. Znajdź czas na relaks – zrób sobie domowe SPA, umów się z przyjaciółką, poczytaj książkę.

*   Bądź aktywna. Umiarkowany wysiłek fizyczny pomoże Ci się rozluźnić. Ważne, abyś ćwiczyła regularnie. Uprawianie sportu pobudza wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. Jeśli nie lubisz fitnessu, wybierz spacer lub jazdę na rowerze. Bardzo intensywny trening kilka dni przed miesiączką może niekoniecznie poprawić Twoje samopoczucie, zwłaszcza, jeśli nie uprawiasz go regularnie.

*   Znajdź suplementy diety . Wybieraj te, które zawierają substancje pochodzenia naturalnego, takie jak wyciąg z zielonej kawy, cykorii czy pokrzywy. Warto wybrać naturalny, ziołowy suplement, który swoim działaniem nie zaburzy cyklu miesiączkowego i usuwając nadmiar płynów z organizmu, nie spowoduje jego odwodnienia.

jedzenieikonanew123.8
jedzenieikonanew123.8

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.