Na co dobre są wody termalne?
Fot.: thermal/CC/Flickr
Kalina Samek
10/12/2010

Źródła termalne – źródłem zdrowia?

Przyjęło się uważać, że kąpiel w nich jest „dobra na wszystko”. Na co tak naprawdę? I czy każdy może z nich korzystać

Wody cieplicze (czyli takie, których temp. to minimum 20 C ) to atrakcja wielu uzdrowisk w Polsce, na Słowacji, w Czechach, czy krajach Europy Zachodniej jak np. Francja.  Ich popularność wynika głównie z tradycji, gdyż lecznicze działanie wody znano już w czasach starożytnych.


Którą wodę wybrać?

Jeśli wahamy się, jakie uzdrowisko wybrać, najlepiej sprawdzić w jakie składniki bogata jest tamtejsza woda. Jej skład i barwa zależą od tego, z którego ujścia została pobrana. To także powód dlaczego nie ma źródeł z identycznym zestawem substancji.

Wody termalne to w większości wody niskomineralizowane, w skład których wchodzą pierwiastki takie jak sód, potas, chlor, magnez i inne. Należy pamiętać, że dobroczynne działanie wody wykorzystujemy poprzez kąpiele, a nie picie – dlatego skład, poza wodami bogatymi w siarkę, nie jest bardzo istotny.

Zatem jak woda nabiera swoich leczniczych właściwości? Przepływając przez kolejne warstwy gleby, gromadzi w sobie liczne pierwiastki. Stąd skład wody nigdy nie jest taki sam.  Gorąca magma wyposaża ją w ciepło. Wody cieplicze doprowadza się do basenów kąpielowych bez dodatkowego podgrzewania. Jeśli woda ma nawet 40 C to dlatego, że taka wypłynęła z ziemi, a nie dlatego, że została podgrzana sztucznie. Zdarza się, że jest tak gorąca, że należy ją schłodzić zanim doprowadzi się ją do basenów, z których korzystają wczasowicze.


Woda dobra na…?

Co zapewne ucieszy większość Pań, działanie źródeł termalnych, jako element pomocniczy można wykorzystać przy diecie odchudzającej. Ciepłe kąpiele przyspieszają przemianę materii i powodują spadek łaknienia.

Korzystanie ze źródeł termalnych zaleca się jednak przede wszystkim w chorobach reumatologicznych, w chorobach zwyrodnieniowych stawów, przy schorzeniach ortopedycznych, po urazach układu ruchu, przy dyskopatii, schorzeniach neurologicznych, zaburzeniach nerwicowych, chorobach układu krążenia (takich jak nadciśnienie), chorobach przyzębia oraz układu oddechowego (alergie, przewlekłe nieżyty i zapalenia zatok), a także w chorobach skóry, np. łuszczycy

Do przeciwwskazań korzystania z wód termalnych zalicza się: nowotwory złośliwe, stany zapalne, masywne żylaki, niewydolność krążenia, zmiany ropne na skórze. Ostrożność zaleca się także osobom z niskim ciśnieniem, gdyż kąpiele w źródłach powodują jego obniżenie.

Na co dobre są wody termalne?
Na co dobre są wody termalne?

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. krysia 11/12/2010 20:27

    CytujSkomentuj

    to prawda woda ze źródeł termalnych świetna sprawa

  2. Dagmara 30/01/2019 22:18

    CytujSkomentuj

    Uwielbiam gorące źródła z wodą termalną. Do takich górskich mam niestety dość daleko z domu, więc korzystam z tych położonych nieco bliżej Warszawy ;) no i kosmetyki na bazie wody termalnej też mi bardzo dobrze działają na cerę. W wodzie z siarką, mimo że nie pachnie najszczęśliwiej ;) mogłabym siedzieć godzinami. Efekty rozjaśnienia skóry i jej blasku są niemal natychmiastowe. Polecam bardzo!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.