dietificikona
Julia Nieznalska
10/09/2014

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Dążenie do wymarzonej figury nie zawsze jest proste, a jeszcze rzadziej zdrowe. O mitach na temat odchudzania pisze dr Krystyna Pogoń, Poradnia dietetyczna i nowoczesny catering dietetyczny Dietific

Szczupła, wysportowana sylwetka jest obecnie uważana za ideał do którego dąży większość kobiet i mężczyzn. Jest to wzorzec promowany nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Od wielu lat wiadomo, że nadmierna masa ciała sprzyja rozwojowi licznych chorób wywołujących duży dyskomfort życiowy i ciężkie stany chorobowe.

Niestety, dążenie do wymarzonej figury nie zawsze jest proste, a jeszcze rzadziej zdrowe. Dzieje się tak dlatego, że większość osób podejmujących dietę odchudzającą nie dysponuje wystarczającą wiedzą, pozwalającą skutecznie dobrać odpowiedni dla siebie sposób postępowania. Często sięgamy po pomoc do Internetu, a tam znajdujemy informacje o tym, że żeby schudnąć należy mniej jeść, jeść to, a nie tamto, nie jeść w jakichś godzinach. Znajdujemy też reklamy magicznych środków, które po wydaniu zaledwie kilkuset złotych spowodują samoczynną utratę kilkudziesięciu kilogramów w krótkim czasie. Tymczasem efektem stosowania restrykcyjnych diet i odchudzających suplementów diety jest często zupełne zaburzenie naturalnego metabolizmu.

Zamiast wspomóc nasz organizm, by stał się bardziej wydajny w gospodarowaniu energią i składnikami odżywczymi, zmuszamy go do pracy w warunkach niedoboru. Może to co prawda powodować szybki efekt utraty kilku kilogramów, ale nie dlatego, że spalamy niepotrzebną, zgromadzoną w tkance tłuszczowej energię w sposób zrównoważony, fizjologiczny. Nasz organizm próbuje się bronić przed niedoborami jakie go dotykają, jednak w momencie ustania niedoboru organizm szybko nadrobi to co mu zabraliśmy. Stąd bierze się tak częste zjawisko szybkiego przybierania na masie po zaprzestaniu restrykcyjnych diet.

Problemy z odchudzaniem biorą się także z tego, że wiele osób traktuje dietę odchudzającą jako synonim zdrowego trybu życia i dbania o siebie. Tutaj należy sprawę postawić jasno – odchudzanie to proces dla osób z nadmiarowymi kilogramami. Jeżeli nasze BMI i poziom tkanki tłuszczowej jest w normie to odchudzanie nie jest dla nas, nawet jeżeli wolelibyśmy być o kilka kilogramów szczuplejsi. Jeżeli nasza masa ciała jest prawidłowa, ale chcielibyśmy ją lekko obniżyć to przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że najważniejsze dla organizmu jest wytworzenie i zachowanie równowagi. A tą równowagę da się osiągnąć wyłącznie poprzez dobrze skomponowaną, zbilansowaną dietę, opartą na wartościowych produktach spożywczych. Do tego dochodzi oczywiście odpowiedni tryb życia, uwzględniający czas na odpoczynek i odpowiednią aktywność fizyczną.

Najczęstszym błędem popełnianym przy próbie zrzucenia kilku kilogramów jest oczekiwanie szybkich rezultatów. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że na tą dodatkową masę pracowaliśmy często wiele lat. Nie możemy zatem oczekiwać, że pozbędziemy się jej w kilka tygodni. Najbezpieczniejsze i najtrwalsze efekty uzyskuje się przy niewielkim tempie odchudzania.

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o innych powodach, dla których zrzucanie zbędnych kilogramów nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać i dlaczego silna wola nie zawsze wystarcza, by osiągnąć efekt, zapraszamy do lektury pełnej wersji artykułu na blog.dietific.pl. Każdego zaś, kto znajdzie się w okolicach Krakowa zapraszamy na wizytę w Poradni dietetycznej Dietific, gdzie dr Krystyna Pogoń chętnie udzieli indywidualnych porad i pomoże w tym, by chudnąć zdrowo, bezpiecznie i skutecznie czy wymodelować sylwetkę przy współpracy z profesjonalnymi trenerami personalnymi.


dietificikona
dietificikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.