ikona1234podrywaczka
Ela Prochowicz
28/03/2018

Narcyz nie zawsze poluje na zajęte…

Amerykańska badaczka postawiła ciekawe pytanie: czy dla narcyza kobieta w związku byłaby cenniejszą zdobyczą niż wolna? Wiele mogłoby na to wskazywać, a jednak wyniki jej badań tego nie potwierdzają. Chyba że… w przypadku kobiet!

Narcyzm to zjawisko na tyle powszechne, że pewnie na dźwięk słowa narcyz macie w głowie imię i nazwisko osoby ze swojego otoczenia, którą to słowo określa. Swoje wyobrażenie miała też prof. Amy Brunell z Ohio State University, gdy postanowiła sprawdzić, czy osoby będące w związku są dla narcyzów atrakcyjniejszym łupem niż równie atrakcyjne osoby bez partnera/partnerki.

– Wydało mi się prawdopodobne, że narcyzów może pociągać element gry w kłusownictwie, ponieważ są znani z intryg – przyznała prof. Brunell.

Intuicyjnie wydaje się, że coś w tym rzeczywiście jest. Narcyzm charakteryzuje się samolubnością, arogancją, ekstrawersją i przesadnie wysoką samooceną. Narcyzi nie doświadczają silnego poczucia winy, mają poczucie, że im się więcej należy. To cechy osoby, która mogłaby próbować „odbić” kogoś drugiej osobie lub uwieźć i skłonić do zdrady. W wielu badaniach osoby o narcystycznej osobowości zgłaszają też częstszy i bardziej przygodny seks oraz większe pożądanie krótkich, seksualnych relacji.

A jednak badania prof. Brunell nie potwierdziły wszystkich jej oczekiwań. Przebadała pod tym kątem ok. 500 studentów, serwując im tradycyjny test pozwalający wychwycić cechy narcystyczne. Następnie studenci mieli opisać swoje doświadczenia w związkach i seksie. Na podstawie analizy danych udało się zauważyć, że osoby „zakochane w sobie” rzeczywiście częściej szukają kogoś na szybko i nie przywiązują się do nowych partnerów, to raczej poszukiwanie chwilowych uniesień, by delikatnie to nazwać.

Nie udało się natomiast znaleźć potwierdzenia, że narcyz chętniej zapoluje na osobę będącą w związku. Niestety, choć wydawałoby się, że mężczyźni chętniej zdobywają, jeden z prowadzonych testów sugeruje, że to kobiety chętniej szukają wśród mężczyzn mających stałą partnerkę.

Na pocieszenie warto jednak dodać, że żadne z czterech prowadzonych w sumie badań nie potwierdziło tezy, że osoby narcystyczne chętniej uwodzą kogoś już zajętego. Całość raportu z badań nad narcyzmem i opublikował periodyk PLOS One.

Źródło: PLOS One

ikona1234podrywaczka
ikona1234podrywaczka

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Wiola 28/03/2018 19:01

    CytujSkomentuj

    Narcyz – najgorszy rodzaj faceta, zapatrzony w siebie bubek, myślący tylko o własnych korzyściach, zupełnie pozbawiony empatii i wykorzystujący każdą okazję, by podbudować sobie ego. Koszmar! Dziewczyny, trzymajcie się z daleka od takich facetów, omijać szerokim łukiem i uciekać jak nadjalej!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.