jedzenieikonanew123
Ela Prochowicz
05/09/2012

Nowa choroba naszej cywilizacji?

Okazuje się, że zgaga może być nową chorobą cywilizacyjną. Według ostatniego badania TNS OBOP1 , blisko dwie trzecie Polaków miało w swoim życiu zgagę

W porównaniu z 2011 rokiem odsetek badanych, którzy zaobserwowali u siebie taką dolegliwość, zwiększył się o 27 procent. Ponad jedna trzecia respondentów miała zgagę kilka razy w ciągu ostatniego roku. W tym czasie, co dziesiąty ankietowany cierpiał z powodu tej dolegliwości raz w miesiącu, a co piąty kilka razy w miesiącu.

Liczy się co i jak jemy

Najczęściej wymieniane przez respondentów przyczyny zgagi to: tłuste potrawy (25 procent), nieregularne i zbyt obfite posiłki (23 procent) oraz ostre potrawy (22 procent). Na tłuste potrawy, jako główną przyczynę zgagi, wskazują osoby w wieku 40-49 lat i powyżej 60 lat; o nieregularnych i zbyt obfitych posiłkach, jako czynniku wywołującym zgagę, wspominają głównie badani w wieku 15-19 lat, a ostre potrawy to główna przyczyna zgagi przede wszystkim dla badanych w wieku 20-29 lat.

Zgaga to nie refluks

43 procent Polaków uważa, że zgaga i refluks to nie to samo, natomiast 17 procent badanych jest zdania, że jest to ta sama dolegliwość. Ta obserwacja może wskazywać na poprawę świadomości zdrowotnej Polaków. Coraz więcej osób wie, że istnieje choroba refluksowa przełyku, a zgaga to tylko jeden z jej objawów, który może też towarzyszyć innym chorobom.

Jak walczyć ze zgagą?

Prawie połowa ankietowanych uważa, że najlepszym sposobem zapobiegania i walki ze zgagą jest zmodyfikowanie diety. Jedna czwarta respondentów uważa, że najlepszym sposobem jest pójście do lekarza, niewiele mniejszy odsetek ankietowanych wskazuje, że w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie leków bez recepty. Co ciekawe, dwie trzecie badanych nigdy nie zgłosiło się do lekarza w związku z pojawieniem się u nich dolegliwości wywołanych przez zgagę. W porównaniu jednak z rokiem 2011, w 2012 o 9 procent wzrósł odsetek Polaków, którzy w związku ze zgagą zgłosili się do lekarza – najczęściej internisty, a w następnej kolejności gastrologa. Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni odwiedzają lekarza, by pozbyć się dolegliwości wywoływanych przez zgagę.

Uciążliwość zgagi

Czterech na pięciu Polaków, którzy w swoim życiu mieli zgagę, ocenia, że jest ona uciążliwa. Dla blisko co trzeciego badanego – jest ona bardzo uciążliwa. W 2012 roku, w porównaniu z 2011, zwiększył się odsetek badanych, dla których zgaga jest uciążliwa. O 6 procent wzrósł odsetek odpowiedzi „bardzo uciążliwa”, a o 1 procent odsetek odpowiedzi „raczej uciążliwa”. Wśród Polaków, którzy mieli w swoim życiu zgagę, zdecydowana większość (81 procent) przyznaje, że ma ona wpływ na pogorszenie się ich samopoczucia. 74 procent badanych twierdzi, że przez zgagę musi uważać, na to co je i unikać niektórych potraw. Dla 60 procent respondentów objawy zgagi mają wpływ na ich pracę, uniemożliwiając np. koncentrację.

Bądźmy czujni

Pamiętajmy, że tylko lekarz właściwie oceni, czy konieczne są dodatkowe badania (w szczególności gastroskopia), postawi pewną diagnozę i doradzi jaką strategię leczenia przyjąć. Leki dostępne bez recepty w większości przypadków niepowikłanej zgagi mogą być podstawowym leczeniem, ale pod warunkiem wcześniejszego postawienia diagnozy i wyeliminowania objawów wskazujących na chorobę o złym rokowaniu (tzw. objawów alarmowych np. chudnięcia, trudności z połykaniem, anemii).

jedzenieikonanew123
jedzenieikonanew123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.