gapaikona
Ela Prochowicz
19/06/2012

Polka i zakupy

Współczesna Polka w niczym nie przypomina tej sprzed 20 lat. Nie jest już zależna finansowo od mężczyzny i może utrzymać się sama. Wydaje już nie tylko na rodzinę, ale też na własne, coraz droższe przyjemności. Ale umie też kupować tanio i korzystać z okazji

Młode Polki są w czołówce najlepiej wykształconych kobiet w Europie, coraz później wychodzą za mąż, a myśl o rodzinie odkładają na bliżej nieokreślone „później”. Priorytetem jest dla nich zdobywanie wykształcenia i podwyższanie kwalifikacji zawodowych. Nierzadko zakładają własne działalności gospodarcze i obejmują stanowiska kierownicze. Dobrze radzą sobie zarządzając zespołem, są niezależne finansowo, zaradne i dobrze zorganizowane. Przybywa też kobiet, które zarabiają więcej od swoich partnerów.

Przede wszystkim rozsądek
Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zauważają, że Polki umieją dobrze gospodarować domowym budżetem – wiedzą na ile mogą sobie pozwolić i jak efektywnie oszczędzać.

Według badań CBOS aż 82 proc. kobiet robiąc zakupy kieruje się w pierwszej kolejności ceną, dla 54 proc. najważniejsza jest jakość, a tylko 18 proc. zwraca uwagę przede wszystkim na markę. Większość Polek przed dokonaniem zakupu dokładnie analizuje czy może pozwolić sobie na wydatek, a tylko nieliczne robią zakupy spontanicznie bez względu na cenę. – Z ostatniego raportu InfoDług wynika, że kobiety zadłużają się rzadziej od mężczyzn. Bardzo często to również one kontrolują domowy budżet i podejmują decyzje zakupowe. Dotyczy to także tak ważnych wydatków jak zakup mieszkania – to właśnie kobiety coraz częściej  mają w tej kwestii decydujący głos – tak o finansach Polek wypowiada się Magdalena Modrzejewska (Aspiro, ZFDF).

Kobiety są także świetnymi inwestorami – choć często wybierają mniej zyskowne inwestycje, to są także mniej skłonne do ryzyka, a więc rzadziej ponoszą straty. Potwierdzają to eksperci ZFDF: – Potrzeba stabilizacji i troska o rodzinę sprawia, że panie wolą lokować pieniądze w bezpieczny sposób i minimalizować potencjalne straty. Kobiety nie ulegają nadmiernej pewności siebie i ściśle przestrzegają reguł inwestowania i oszczędzania. Spośród produktów finansowych najczęściej wybierają lokaty i fundusze pieniężne – mówi Paweł Majtkowski, Expander i ZFDF.

„Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”
W ten sposób o przyjemności kupowania mówiła słynna Marylin Monroe. Biorąc pod uwagę jej słabość do brylantów można przypuszczać, że nie należała do grupy tych kobiet, które rozsądnie wydają pieniądze. Jak się okazuje słynna blond piękność nie jest w tej kwestii wyjątkiem. W Polsce jest coraz więcej osób, które pozwalają sobie na zakup towarów luksusowych.

Dla wielu Polek wizyty w ekskluzywnych SPA, drogie kosmetyki czy kolejna para modnych szpilek to codzienność.

Kobiety z reguły rozsądnie robią zakupy i starają się oszczędzać, aby pozwolić sobie na droższe przyjemności. Mimo to łatwiej ulegają zakupowemu szaleństwu i częściej od panów cierpią na zakupoholizm. Co prawda Polki nie przodują pod tym względem – są daleko za zakupoholiczkami ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

Jak kupować tanio?
Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, że czasem warto przypomnieć sobie o sprawdzonej liście zakupów, która pomaga nie ulec z pozoru atrakcyjnym promocjom i otrzeźwia w razie nagłej chęci nabycia czegoś niepotrzebnego.

Kolejną sprawdzoną metodą są wyprzedaże, akcje promocyjne i wszelkiego rodzaju rabaty, z których można dziś umiejętnie korzystać. Miejsca, które kuszą rabatami to z całą pewnością galerie handlowe. Jak Polacy lubią spędzać wolny czas? Okazuje się, że aż 88 procent z nich wybiera się w wolnej chwili do centrum handlowego. 66 procent przyznaje, że na taką formę relaksu decyduje się nie tylko za względu na zakupy – wynika z badań przeprowadzonych przez socjologów z Uniwersytetu Śląskiego. Jednym z głównych powodów, dla których Polacy wybierają centrum handlowe zamiast centrum miasta jest czystość i bezpieczeństwo. I możliwość taniego kupowania.

Oszczędnie w sieci!
A co z zakupami w Internecie? Te, ze względu na coraz więcej obowiązków i bark czasu, stają się bardzo popularne. Okazuje się, że podczas wirtualnych zakupów, również można zaoszczędzić. M.in. zaglądając na mojekupony.pl.

Moje Kupony pomaga Polkom w oszczędzaniu pieniędzy podczas wszystkich zakupów w Internecie. Na mojekupony.pl znaleźć można setki kuponów rabatowych, znanych również jako bony, hasła promocyjne czy kody rabatowe do licznych sklepów internetowych. To zaś oznacza wysokie rabaty na wiele interesujących produktów do większości znanych sklepów internetowych. Niezależnie, czy szukamy czegoś w RTV EURO AGD, 3 Suisses czy w supermarkecie a.pl, na stronach Moje Kupony są wszystkie aktualne kupony do większości wirtualnych sklepów w Polsce, dzięki którym można kupować taniej. Korzystanie z witryny jest całkowicie bezpłatne dla wszystkich odwiedzających i nie wymaga rejestracji w serwisie.

gapaikona
gapaikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.