ciąża 2
Julia Nieznalska
30/08/2019

Czy w ciąży może pojawić się depresja?

Gdy słyszymy o ciąży i depresji, to zwykle w kontekście baby blues czy depresji poporodowej. Jednak choroba może pojawić również w trakcie ciąży, niezależnie od tego, czy dziecko jest planowane i wyczekiwane, czy nie.

I jest to wcale nierzadki problem. Dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego podaje, że według różnych badań na depresję w ciąży choruje ok. 12-19 proc. kobiet.

Depresja w ciąży powinna być leczona,. Jak wskazuje dr Chrzan-Dętkość, dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, a także stanu przedrzucawkowego. Badania wykazały ponadto, że stres matki w ciąży może wpływać na dziecko.

Związany jest ze zmienionymi wzorcami zachowania, emocjonalnymi i poznawczymi u dziecka oraz zmianami w funkcjach regulujących jego reakcje na stres, stany emocjonalne i uwagę. Dziecko kobiety, która w ciąży przechorowała depresję, ma większe ryzyko chorób somatycznych, takich jak astma czy otyłość.

Pojawienie się depresji w trakcie ciąży może również oznaczać wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej. A ta może dać o sobie znać nie tylko w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka, ale nawet kilka miesięcy później.

Jak leczy się depresję w ciąży? Metodę omówić powinien z pacjentką lekarz psychiatra. Czasem wystarczy psychoterapia, czasami konieczne jest włączenie leków.

Źródło: Zdrowie.PAP.pl

ciąża 2
ciąża 2

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 16/11/2019 21:06

    CytujSkomentuj

    Racja. To jest bardzo ważne, by w ciąży dbać o swoje (kobiety) zdrowie, bo to przecież ma wpływ na dziecko, jego rozwój a czasem nawet życie. Bywa, że hormony tak skaczą, że sie naprawdę trudno pozbierać.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.