uroda5ikonanowe123
Julia Nieznalska
09/04/2018

Jak bezpiecznie korzystać z medycyny estetycznej?

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne alarmuje, że rośnie liczba powikłań u kobiet po nieprawidłowo wykonanych zabiegach medycyny estetycznej. Kobiety cierpią w wyniku powikłań po zabiegach, które są wykonywane przez osoby bez wykształcenia lekarskiego.

Niezależnie od postulowanych zmian legislacyjnych, których wprowadzenie staje się koniecznością,  problem będzie narastać jeżeli przy wyborze miejsca wykonywania usług z zakresu medycyny estetycznej kobiety nie będą się kierować określonymi zasadami gwarantującymi im bezpieczeństwo.

- 10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej opracowaliśmy po to, żeby pomóc każdej kobiecie  w wyborze bezpiecznej kliniki medycyny estetycznej. Dzięki nim mają wiedzieć jakie przysługują im prawa, o co powinny pytać podczas wizyt, na co zwracać uwagę i gdzie szukać wiarygodnych informacji – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej – Medycyna estetyczna ma być wsparciem dla kobiet w trosce o urodę oraz w prowadzeniu zdrowego stylu życia, dlatego bardzo niepokoją nas informacje o rosnącej liczbie powikłań. Popieramy postulaty zmian legislacyjnych, ale nie czekając na ich wprowadzenie chcemy edukować kobiety i pomagać im w wyborze bezpiecznych usług medycyny estetycznej – dodaje dr n. med. Jakubowski.

Kobiety coraz chętniej korzystają z usług medycyny estetycznej co wpływa na szybki rozwój tego segmentu usług. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że coraz częściej zabiegi takie jak podanie np. toksyny botulinowej, popularnie zwanej botoksem, wykonują osoby bez wykształcenia lekarskiego, co zdaniem dermatologów jest niedopuszczalne i niebezpieczne. Zdarza się nawet, że zabiegi są wykonywane  poza gabinetami np. w domach klientek.
Dlatego pierwszym punktem na liście zasad bezpieczeństwa jest świadomy i odpowiedzialny wybór kliniki. Należy upewnić się, że zatrudnia ona wykwalifikowanych lekarzy specjalistów i spełnia wymogi sanitarno-epidemiologiczne, co można sprawdzić na stronie internetowej placówki.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w oficjalnym stanowisku postuluje m.in. wprowadzenie precyzyjnego określenia, iż zabiegi medycyny estetycznej, w tym w szczególności zabiegi inwazyjne wykonywane przy użyciu urządzeń medycznych oraz zabiegi z wykorzystaniem substancji wydawanych na podstawie przepisu lekarza mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza.

- Tylko lekarz jest w stanie zebrać profesjonalny wywiad przed zabiegiem oraz zareagować np.
w przypadku  wstrząsu anafilaktycznego. Medycyna estetyczna obejmuje poważne zabiegi medyczne związane z ingerencją w organizm człowieka co wymaga znajomości anatomii i umiejętności diagnozowania. Dlatego postulujemy o doprecyzowanie przepisów prawa w tym zakresie. W innym przypadku kobietom grożą poważne powikłania, z którymi jako lekarze dermatolodzy spotykamy się coraz częściej  – mówi prof. Aleksandra Lesiak, Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Dlatego właśnie kluczowym  etapem podejmowania decyzji o skorzystaniu z usług medycyny estetycznej powinna być  konsultacja medyczna, która poprzedza każdy profesjonalny zabieg – Podczas konsultacji medycznej my lekarze musimy pacjentom opisać zrozumiałym językiem przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwskazania oraz możliwe powikłania a przede wszystkim  odpowiedzieć na każde pytanie. Równie ważne jest jednak i to co mówi mi sam  pacjent. Powinien opowiedzieć o przebytych zabiegach, chorobach przewlekłych, lekach jakie przyjmuje. Wszystko co jest związane ze zdrowiem pacjenta jest dla mnie jako lekarza ważne zanim podejmę decyzję o tym czy i jaki zabieg zalecę i przeprowadzę.  Zawsze zachęcam do pytania o wszystko, nawet o rzeczy, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski.

Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głębokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii są świadczeniami  medycznymi i powinny być wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy. – Wymagania te podyktowane są koniecznością posiadania wiedzy, która ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa zabiegu. Użycie implantów tkankowych może prowadzic ́ do natychmiastowych i odległych poważnych działań  niepożądanych, takich jak martwica tkanek, stany zapalne, ropnie, trwała utrata wzroku, reakcja anafilaktyczna i inne, włącznie z ryzykiem zgonu – czytamy w stanowisku PTD.

Aby uniknąć tak poważnych powikłań, decydując się na zabiegi z podaniem preparatów takich jak np. toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy trzeba upewnić się, że wykona je lekarz. Następnie trzeba  zapytać jakim preparatem zostanie wykonany, a przed podaniem sprawdzić  czy produkt jest fabrycznie zamknięty i czy nie jest przeterminowany. Pamiętajmy – jeden preparat podaje się jednej osobie.  
Z lekarzem należy  także otwarcie  rozmawiać o efektach jakie sobie wyobrażamy i których oczekujemy. Zadaniem lekarza jest wówczas przedstawienie realnych efektów, które są możliwe do osiągnięcia biorąc pod uwagę nasze uwarukowani biologiczne  i możliwości medycyny estetycznej.

- Zawsze powtarzam  pacjentkom żeby traktować  medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę. Opóźnienie procesu starzenia się skóry, poprawa wyglądu to naturalna potrzeba, której realizacja pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, wysoką samoocenę a co zatem idzie zdrowie psychiczne. Jeśli będziemy pamiętać  o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza, możemy bezpiecznie korzystać z jej dobrodziejstw – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski.  

10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej
1.    Wybierz sprawdzoną i renomowaną klinikę, opierając się na różnych źródłach i wiarygodnych opiniach.
2.    Zabiegi medyczne takie jak m.in. podanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego wykonuj zawsze u lekarza.
3.    Pamiętaj, że każdy profesjonalny zabieg poprzedza konsultacja medyczna.
4.    Podczas konsultacji medycznej lekarz musi Ci opisać przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwskazania, możliwe powikłania oraz odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.
5.    Pytaj lekarza o wszystko i oczekuj zrozumiałych odpowiedzi. Nie bój się pytać przed, w trakcie lub po zabiegu.
6.    Powiedz lekarzowi o wszystkich zabiegach, jakim się wcześniej poddałaś oraz o lekach jakie przyjmujesz.
7.    Jeśli zaczniesz mieć wątpliwości daj sobie czas, by to przemyśleć, pytaj tak długo,
aż rozwiejesz wszystkie wątpliwości.
8.    Dowiedz się jakim preparatem lub urządzeniem będzie wykonany zabieg. Sprawdź termin ważności preparatu i czy jest fabrycznie zamknięty. Jeden preparat podaje się jednemu pacjentowi.
9.    Rozmawiaj z lekarzem o realnych efektach zabiegów.  Pytaj jakie są możliwości osiągnięcia Twojego wymarzonego celu biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej.
10.    Traktuj medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę, pamiętając o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza.  

Oprac. Na podstawie materiałów prasowych AchA PR.

uroda5ikonanowe123
uroda5ikonanowe123

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. Wiola 09/04/2018 15:21

    CytujSkomentuj

    Myślę, że za te wszystkie punkty z artykułu powinien być odpowiedzialny gabinet, który wykonuje zabiegi. Zbyt dużo zbyt niemądrych delikatnie mówiąc ludzi korzysta dziś z medycyny estetycznej, bardzo często robiąc sobie krzywdę dla kaprysu. Bzdura i życie „pudelkowe” i instagramowe…

  2. Dagmara 10/07/2018 06:50

    CytujSkomentuj

    Dokładnie. Ja już nastolatką nie jestem ;) i może coś bym sobie zrobiła, ale bardzo się boję powikłań. Bardziej niż chcę coś zrobić ;) więc póki co nic z tym nie robię. Zrobiłam karboksyterapię, ale to nieinwazyjne i efekt był fajny i permanentne brwi, ale też miałam stracha trochę a co dopiero wstrzykiwać coś w usta czy czoło ;) cykor jestem i tyle

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.