fot. 123
Redakcja
12/04/2012

Nowa jakość w walce z tłuszczem

Zabieg CoolSculpting™ by Zeltiq oferowany przez Centrum Medyczne Osteomed to nowe naukowe podejście do nieinwazyjnego usuwania tkanki tłuszczowej

CoolSculpting™ to długo oczekiwane urządzenie, które umożliwia skuteczne nieinwazyjne zabiegi konturowania ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. Firma Zeltiq Aesthetic połączyła naukowe działanie kriolipolizy z zaawansowaną inżynierią, stwarzając system CoolSculpting. To, co odróżnia zabieg CoolSculpting od innych nieinwazyjnych metod redukujących tkankę tłuszczową, to zastosowanie zaawansowanej technologii chłodzenia, która selektywnie atakuje  komórki tłuszczowe, stale je eliminując, a jednocześnie oszczędza wszystkie pozostałe tkanki. CoolSculpting jest nowością zarówno w Polsce, jak i na świecie.

O kriolipolizie
Kriolipoliza to nieinwazyjna metoda chłodzenia tkanki tłuszczowej w celu wywołania lipolizy (rozpadu komórek tłuszczowych) bez uszkadzania innych tkanek. Wynikiem tego procesu jest zauważalna, naturalnie wyglądająca redukcja tkanki tłuszczowej w ciągu dwóch do czterech miesięcy. Kriolipoliza jest oparta na zasadzie, że komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na uzyskiwanie z nich energii (chłodzenie) niż tkanki otaczające.

Nieinwazyjny aplikator zostaje przyłożony do docelowego obszaru w celu pobrania energii z leżącej pod spodem tkanki tłuszczowej, przy czym jednocześnie chroniona jest skóra, nerwy, mięśnie i inne tkanki. Ochłodzone komórki tłuszczowe przechodzą apoptozę (kontrolowaną śmierć komórki) i stopniowo są eliminowane, w wyniku czego grubość warstwy tłuszczowej maleje.

W czasie zabiegu zachodzi apoptoza komórek tłuszczowych w wyniku ekspozycji na zimno, co prowadzi do uwolnienia cytokin i innych mediatorów stanu zapalnego. Komórki zapalne stopniowo trawią zajęte komórki tłuszczowe w ciągu miesięcy po zabiegu. Lipidy z komórek tłuszczowych są powoli uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny w celu przekształcenia, podobnie jak to się dzieje z tłuszczem pochodzącym z pożywienia.

Jak to działa
Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują w wyższej temperaturze niż inne komórki zawierające wodę. Właśnie dlatego kriolipoliza niszczy tylko komórki tłuszczowe i oszczędza inne tkanki, takie jak skóra, mięśnie i nerwy. System CoolSculpting kontroluje stopieo pozyskiwanej energii lub temperaturę chłodzenia w trakcie zabiegu.

Kriolipoliza została odkryta przez dermatologów: dra med. Dietera Mansteina oraz dra med. R. Roxa Andersona z Centrum Fotomedycyny Wellmana przy szpitalu ogólnym Massachusetts, Boston, MA, będącym placówką dydaktyczną Harwardzkiej Szkoły Medycznej.

Doktorzy Manstein i Anderson wraz z zespołem badawczym udowodnili, że w dokładnie kontrolowanych warunkach laboratoryjnych podskórne komórki tłuszczowe są naturalnie bardziej wrażliwe na działanie zimna niż tkanki otaczające. Wyniki ich wstępnych doświadczeń opublikowane w czasopiśmie Lasers in Surgery and Medicine w listopadzie 2008 roku wykazały, że przedłużone, kontrolowane, miejscowe chłodzenie tkanek może indukować selektywny ubytek komórek tłuszczowych i następującą później utratę podskórnego tłuszczu bez uszkodzenia pokrywającej skóry. To odkrycie, nazwane „selektywną kriolizą”, doprowadziło do opracowania opatentowanej technologii leżącej u podstaw nieinwazyjnego zabiegu CoolSculpting.

O metodzie CoolSculptin™ by Zeltiq
Zabieg CoolSculpting to nowy, nieinwazyjny zabieg wykorzystujący zaawansowaną technologię chłodzenia w celu delikatnego i skutecznego wybierania i eliminacji tkanki tłuszczowej w konkretnych obszarach ciała pacjenta bez uszkadzania skóry i innych tkanek. Zabieg z wykorzystaniem aparatu jest przeznaczony do wykonywania w gabinetach medycznych specjalizujących się w zabiegach medycyny estetycznej.

System CoolSculpting zawiera różne nieinwazyjne aplikatory do chłodzenia tkanek, które są kontrolowane przez precyzyjnie skonstruowany system monitorujący. Aby wykonać zabieg, lekarz przykłada aplikator do docelowego obszaru zabiegowego w celu pobrania energii (chłodzenie) z leżącej poniżej tkanki tłuszczowej. Specjalnie opracowany aplikator próżniowy zasysa tkankę do zagłębienia aplikatora i delikatnie przytrzymuje ją między dwoma panelami chłodzącymi, pobierając ciepło zgodnie z wybranym profilem zabiegowym. Czujniki wbudowane w aplikator monitorują skórę w trakcie zabiegu, gwarantując stały i jednakowy przebieg zabiegu. Czujniki są połączone z panelem sterowania w celu stałego monitorowania i regulowania chłodzenia w trakcie zabiegu CoolScultping i zapewniania stałego dopływu informacji do lekarza. System powiadamiający automatycznie informuje lekarza, jeżeli istnieje problem związany z aparatem lub pacjentem, który wymaga uwagi, a także powiadamia go po zakończeniu zabiegu CoolSculpting.

CoolSculpting posiada certyfikat CE oraz został zatwierdzony przez FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków) w zakresie nieinwazyjnej redukcji tkanki tłuszczowej oraz zastosowań związanych z chłodzeniem skóry podczas zabiegów dermatologicznych.

Rezultaty zabiegu
Rezultaty zabiegu CoolSculpting nie są tak szybkie czy radykalne, jak rezultaty zabiegów inwazyjnych, takich jak liposukcja. Niemniej jednak w przypadku pacjentów, którzy chcą uniknąć bólu, ryzyka i czasu rekonwalescencji związanego z zabiegami chirurgicznymi, zabieg CoolSculpting może być preferowany.

Uwaga KONKURS

Poszukujemy Ambasadorki Pięknego Ciała! Wraz z Centrum Medycznym Osteomed ogłaszamy konkurs, w którym do wygrania jest opisany zabieg wartości kilku tysięcy zł!

Wystarczy do 15 maja do północy na adres redakcja@eksmagazyn.pl wysłać swoje zgłoszenie i napisać, co dla Was znaczy „piękne ciało”? Do zgłoszenia prosimy dołączyć zdjęcie tej części ciała, która według Was potrzebuje zabiegu (brzuch, uda), a w tytule wiadomości prosimy wpisać hasło „Ambasadorka Pięknego Ciała”. Zwyciężczynię poinformujemy o wygranej mailowo najpóźniej do 20 maja. Będziemy jej towarzyszyć podczas konsultacji przed zabiegiem, opiszemy i pokażemy też jego efekty. Jednak, drogie Panie, nie musicie się obawiać, jeśli zwyciężczyni będzie chciała zachować anonimowość, będzie miała taką możliwość. Zapraszamy do udziału!

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.