maj2015-ludzie1-ikona-123
magda
28/12/2015

Anoreksja zapisana w genach?

To bardzo zdradliwa i niebezpieczna choroba. Główną jej przyczyną anoreksji mogą być geny – ostrzegają naukowcy na łamach „Life’s Little Mysteries”

Anoreksja to zaburzenie psychiczne, które prowadzi do chorobliwej utraty wagi, a oparta jest na perfekcjonizmie żerującym na kompleksach i obsesyjnym przekonaniu o nieustannym nabieraniu na wadze. Około 0,6 procent dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych cierpi z powodu anoreksji, a średnio 90 procent z nich to kobiety. Niejednokrotnie choroba ta prowadzi nawet do śmierci.

Za anoreksję wini się m.in. świat mody promujący chorobliwie szczupłe kobiece ciała. Mimo presji, jaką na młode dziewczyny wywierają przeraźliwie chude „ideały piękna”, badania wykazały, że przyczyn anoreksji można doszukiwać się również w silnych uwarunkowaniach genetycznych.

Badania wśród rodzin wykazały, że zjawisko anoreksji cyklicznie pojawia się w rodzinach. Dotychczasowe odkrycia potwierdzają tezę, że główną przyczyną anoreksji są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli faktycznie tak jest – najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu byłaby terapia genowa.

źródło: PAP Nauka w Polsce

maj2015-ludzie1-ikona-123
maj2015-ludzie1-ikona-123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.