karmienie
Redakcja
07/01/2019

Dłuższe karmienie pomaga schudnąć po ciąży

Trwające powyżej 6 miesięcy karmienie piersią wiąże się z mniejszym obwodem w talii u matki aż do dziesięciu lat od urodzenia dziecka – informuje” Journal of Women’s Health”.

Wiadomo, że ciąża przyczynia się do odkładania tłuszczu na brzuchu, co w późniejszym życiu wiąże się z większym ryzykiem chorób serca.

W badaniu Pregnancy Outcomes and Community Health (POUCH) wzięło udział 678 kobiet, które urodziły dziecko od 7 do 15 lat wcześniej. Gabrielle G. Snyder i jej współpracownicy z University of Pittsburgh (Pennsylvania) oraz Michigan State University (East Lansing) porównali dane dotyczące obwodu w talii oraz deklarowanego przez matki czasu karmienia piersią.

Po uwzględnieniu także kobiet nie karmiących piersią oraz wzięciu pod uwagę takich czynników jak zdrowy styl życia, okazało się, że dłuższe niż pół roku karmienie piersią wiąże się z mniejszym obwodem w talii. Autorzy proponują dodatkowe analizy uwzględniające łączny okres karmienia piersią przez kobietę w całym jej życiu w celu lepszego zrozumienia skumulowanego wpływu karmienia na występującą u kobiet otyłość typu centralnego.

Autor: Paweł Wernicki, PAP – Nauka w Polsce

karmienie
karmienie

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 09/01/2019 15:34

    CytujSkomentuj

    No niestety, mi nie dane było za długo karmić synka. Cesarskie cięcie i ogólnie obolała całość i słabe samopoczucie nie pomagało w tym procesie. Ale – co się dało to karmiłam Młodego :) . Wiadomo że nie chodziło tylko o powrót do wagi, ale o jego zdrowie (wcześniak) ale jakby się dało to bym się nie obraziła za utratę kilku kilogramów ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.