ciaza
Redakcja
30/04/2018

Twoja dieta ma znaczenie jeszcze przed ciążą

Na zdrowie rozwijającego się płodu szkodliwie wpływa nie tylko zła dieta, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży, ale również otyłość i nieprawidłowe odżywianie się obojga rodziców na długo przed poczęciem – informuje pismo „Lancet”.

„Czas poprzedzający poczęcie dziecka, tj. stan zdrowia potencjalnych rodziców, ich waga, metabolizm i dieta, w dużym stopniu wpływa na ryzyko występowania u dziecka w przyszłości chorób przewlekłych” – zwraca uwagę autorka badań dr Judith Stephenson z University College London.

Badaczka porównywała wyniki dotychczasowych analiz oraz dwóch nowych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i Australii wśród kobiet w wieku od 18 do 42 lat.

U blisko 96 proc. badanych kobiet spożycie żelaza i kwasu foliowego było poniżej rekomendowanego poziomu.

Te wyniki pokazują, że kobiety często nie są dobrze przygotowane do ciąży pod względem żywieniowym. Dostosowanie diety po zajściu w ciążę nie zawsze jest wystarczające – zauważa autorka.

Wnioski zebrane z poprzednich badań wskazują, że otyłość jednego lub obojga rodziców zwiększa u potomstwa ryzyko cukrzycy, epizodów sercowo-naczyniowych czy chorób autoimmunologicznych. Otyłość matki zwiększa poziom stanu zapalnego oraz hormonów, które mogą bezpośrednio wpłynąć na rozwój płodu, a także zwiększyć ryzyko chorób przewlekłych w późniejszym życiu. W przypadku mężczyzn otyłość prowadzi z kolei do pogorszenia jakości nasienia, co również może niekorzystnie odbijać się na zdrowiu potomstwa.

„Konsekwencje nieprawidłowego odżywiania się obojga rodziców mogą dawać o sobie znać w kolejnych pokoleniach, dlatego bardzo ważne jest zwiększanie świadomości już u młodzieży” – komentują badacze.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

ciaza
ciaza

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Edit 11/05/2018 09:34

    CytujSkomentuj

    Bardzo ważny temat, bo niestety o dietę dbamy tylko w ciąży i może podczas karmienia, żeby maluszkowi nie zaszkodzić, a wcześniej i po, to już tak się tego nie przestrzega.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.