fot. 123
Kalina Samek
12/01/2013

Zalety gotowania na parze

O tym, że przygotowywanie potraw wręcz pływających w tłuszczu jest niezdrowe powszechnie wiadomo. Alternatywą powinno być gotowania na parze. Ale czy wiemy dlaczego?

- Gotowanie na parze jest najzdrowszą metodą przygotowywania potraw. Dzięki niej  zachowują one zawarte w produktach witaminy i minerały – mówi Ewa Sypnik – Pogorzelska specjalista ds. żywienia człowieka, z poradni dietetycznej Dietosfera. – Nie bez znaczenia jest także uniknięcie spożywania nadmiaru kalorii jak w wypadku potraw smażonych czy pieczonych – dodaje dietetyczka.

Główną i jednocześnie najważniejszą zaletą gotowania na parze jest zachowanie bogactwa witamin i składników mineralnych , od których zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dania przygotowywane na parze są lekkostrawne dzięki temu, że podczas obróbki cieplnej produkty miękną, a część substancji nierozpuszczalnych zamienia się w rozpuszczalne. Białka ścinają się (denaturują), a skrobia rozkleja. Wszystko to powoduje, że składniki są lepiej i łatwiej przyswajalne przez układ pokarmowy człowieka. Ponadto, warzywa gotowane na parze nie tracą koloru i sprężystości.

Kiedy gotujemy w tradycyjny sposób, czyli w garnku i wodzie, wysoka temperatura powoduje, że niektóre aktywne składniki występujące w żywności ulegają rozkładowi, co zmniejsza wartość odżywczą produktów. Wrażliwe na wysoką temperaturę są zwłaszcza witaminy z grupy B, witamina C oraz przeciwutleniacze (antyoksydanty). Należy pamiętać, że podczas tradycyjnego gotowania część minerałów przenika do wywaru, który nie zawsze jest potem wykorzystywany, a podczas smażenia niektóre cenne składniki się utleniają.

Potrawy przygotowane na parze docenią także smakosze. Ta metoda jak żadna inna, wydobywa prawdziwy smak i zapach przyrządzanych produktów. Na parze można gotować większość warzyw i owoców, a także mięso, drób, ryby i owoce morza.
– Ważne, aby warzywa czy mięso były pokrojone w kawałki tej samej wielkości, ponieważ mamy wtedy gwarancję, że ugotują się równomiernie. Przed ugotowaniem na parze mięso dobrze jest zamarynować dzień wcześniej – będzie bogatsze w smaku i bardziej aromatyczne – doradza Ewa Sypnik – Pogorzelska.

Za wyborem gotowania na parze jako najlepszej metody obróbki termicznej żywności przemawiają wyniki badań, które świadczą o tym, że w warzywach gotowanych w wodzie zachowuje się tylko 36 proc. witaminy A*, ale w gotowanych na parze pozostaje jej aż 62 proc. Okazuje się, że ta metoda pozwala ograniczyć straty witaminy C i kwasu foliowego – dwóch witamin uznawanych za najbardziej wrażliwe na działanie wysokiej temperatury.

Dane liczbowe i merytoryczne pochodzą z raportu „Nie zabijaj witamin” autorstwa Ewy Sypnik – Pogorzelskiej z poradni dietetycznej Dietosfera.

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.