cchelgawebermale1
Dieta śródziemnomorska to dobry wybór / fot. Flickr
Kalina Samek
09/01/2013

Zdrowa dieta śródziemnomorska

Dlaczego? Bo hamuje spadek zdolności poznawczych. Bogata w warzywa, ryby, oliwę z oliwek i umiarkowane ilości wina, wiąże się z zahamowaniem spadku zdolności poznawczych u starszych osób – donoszą naukowcy z Rush University Medical Center

Od dawna chwali się zalety diety śródziemnomorskiej, a szczególnie jej wpływ na zdrowie serca. Na dietę tę składają się duże ilości warzyw i owoców, kasz, ryb i owoców morza, a także pełnoziarnistego pieczywa. Masło i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego zastępuje się śródziemnomorskim eliksirem długowieczności – oliwą z oliwek.

Dziś naukowcy odkrywają kolejną zaletę diety znad Morza Śródziemnego. Ich najnowsze badania potwierdzają, że hamuje ona spadek zdolności poznawczych u starszych osób.

Blisko 4 tys. uczestników wzięło udział w badaniu, podczas którego podzielono ich na grupy osób odżywiających się według wskazań diety śródziemnomorskiej i na tych, którzy żywili się mniej zdrowo. Okazało się, że ci, którzy stosowali dietę śródziemnomorską osiągnęli znacznie lepsze wyniki w testach sprawdzających te umiejętności. Miłośnicy śródziemnomorskich potraw wypadli lepiej, nawet biorąc pod uwagę inne czynniki, które mogły mieć wpływ na wynik testu, takie jak poziom wykształcenia.

źródło: PAP – Nauka w Polsce

cchelgawebermale1
cchelgawebermale1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.