Fot.: 123
To, co wygląda na zdrowe, nie zawsze takie jest / fot.: 123
Kalina Samek
01/01/2013

Zdrowa żywność, czyli jaka?

Pod marketingową otoczką pięknie ukutych terminów o „zdrowej żywności” niełatwo rozpoznać, który produkt jest wartościowy. Specjaliści od odżywiania tłumaczą jak nie dać się nabrać.

Teoretycznie pod szyldem zdrowa żywność powinny się znaleźć produkty bezpieczne i dobrej jakości. W praktyce raczej jest tak, że zdrowa żywność to sformułowanie ukute dla celów marketingowych bez ściśle określonych standardów.

Żywność ekologiczna
Żywność ekologiczna to produkty certyfikowane, produkowane w gospodarstwach ekologicznych. W takim gospodarstwie prowadzona jest kontrola całego procesu hodowli i produkcji, a nie tylko produktu końcowego. Pojęcie żywności ekologicznej zostało w jednoznaczny sposób zdefiniowane w prawodawstwie Unii Europejskiej oraz prawodawstwie większości państw świata.

Żywność ekologiczną produkuje się na mniejszą skalę i z surowców wyższej jakości. Nie stosuje się konserwantów i polepszaczy, dlatego koszt jej wytwarzania jest wyższy. Proces certyfikacji także nie pozostaje bez wpływu na cenę produktów ekologicznych.

Do produkcji żywności ekologicznej nie używa się nawozów sztucznych i pestycydów. Jej producenci mają obowiązek oznaczania swoich produktów certyfikatami


Ekożywność

Czy produkt faktycznie można zaliczyć do grona ekologicznych, łatwo rozpoznać po etykiecie, która powinna zawierać: nazwę i numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega producent, nazwę i adres producenta oraz – jeśli jest inny – właściciela lub sprzedawcy produktu, nazwę produktu, znak identyfikacyjny partii towaru. Może mieć również napis „Rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE”. Jeśli na produkcie widnieją takie informacje, oznacza to, że przynajmniej 95 proc. jego składników zostało wyprodukowanych metodami ekologicznymi.

Zdrowej żywności nie można utożsamiać z żywnością dietetyczną. Żywność dietetyczna to produkty, które ze względu na skład i sposób przygotowania są przeznaczone do żywienia ludzi w przypadkach określonych chorób lub określonych stanów fizjologicznych. Do obrotu wprowadza się je z oznaczeniem „dietetyczny środek spożywczy”.

Żywność funkcjonalna
To taki rodzaj pożywienia, który ma dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz zmniejszyć ryzyko niektórych chorób. Na razie największe sukcesy ten rodzaj żywności odnosi w Japonii, Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. W Japonii żywność funkcjonalna stanowi aż 30 proc. sprzedawanych tam produktów spożywczych. W Polsce na razie jest na rynku zaledwie kilkanaście produktów tej kategorii. Rynek żywności funkcjonalnej w Europie rozwija się dynamicznie i możliwe, że w 2010 r. będzie ona stanowiła 20 proc. artykułów spożywczych.

Fot.: 123
Fot.: 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.