zdrowie4ikony15
Jacek Bilczynski
18/06/2013

10 kuchennych przykazań

Dbanie o sylwetkę to połączenie zdrowej diety i odpowiedniego wysiłku fizycznego. Jednak dieta to 70 proc. sukcesu. Oto 10 przykazań, które powinny obowiązywać w Twojej kuchni

1. Jadaj regularnie. Częste, niewielkie porcje są znacznie lepsze niż jedna czy dwie duże. Optymalna liczba posiłków w ciągu dnia to 5 – 6.

2. Pamiętaj, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Powinno być spożyte do 60 minut po przebudzeniu. Nie odkładaj go na później, bo spowolnisz tempo przemiany materii.

3. Staraj się, by każdy twój posiłek był zbilansowany. Jogurt jest dobrym dodatkiem, nie zastąpi jednak posiłku. Za to wzbogacony, o płatki owsiane i orzechy lub mielone siemię lniane, staje się znacznie bardziej wartościowy.

4. Wybieraj produkty mało przetworzone. Zastąp jasne pieczywo tym pełnoziarnistym, ryż biały zamień na brązowy, wprowadź do jadłospisu makaron razowy i płatki owsiane.

5. Niech w każdym posiłku dominującym elementem będą warzywa! Powinny zajmować przynajmniej połowę talerza, najlepiej aby do każdego posiłku były w innym kolorze.

6. Nie przesadzaj z solą. Jej wysokie spożycie może powodować kłopoty z nerkami, nadciśnienie i magazynowanie wody podskórnej. Ryż czy makaron sól po ugotowaniu, dodawaj więcej suszonych ziół i przypraw.

7. Nie daj się zwariować. Jeśli raz w tygodniu pozwolisz sobie na wysokokaloryczny posiłek, świat się nie zawali. Bilans kaloryczny można rozpatrywać w wymiarze tygodniowym. Z tego punktu widzenia, nawet kilkaset dodatkowych kalorii nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia i sylwetki.

8. Nie unikaj tłuszczu. Wybieraj ten zdrowy – oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy, avocado, ryby zimnowodne – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, stan skóry, włosów i paznokci. Usprawnia pracę serca i mózgu.

9. Uważaj na produkty light i gazowane napoje. Zwykle to nie tłuszcz tuczy, a nadmiar kalorii i węglowodany, których produkty light zawierają tyle samo (a czasem więcej) co „pełne” odpowiedniki. W szklance gazowanego napoju potrafi znajdować się równowartość 7 łyżeczek cukru oraz ogromna ilość konserwantów. Wybieraj wodę mineralną, zieloną herbatę i jednodniowe soki warzywne.

10. Niejedzenie po 18 jest błędem! Daje szybkie efekty, ale spowalnia metabolizm. To sprawia, że jesteś bardziej narażony na wystąpienie efektu jo-jo. Ostatni posiłek spożywaj na około 1 – 1,5 godziny przed snem. Unikaj jednak wtedy chleba, produktów zbożowych i owoców. Ostatni posiłek powinien być bardzo niewielki i zawierać proteiny.

zdrowie4ikony15
zdrowie4ikony15

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.