Fot. www.pexels.com
Kalina Samek
23/02/2022

Aktywność fizyczna, a praca – jak sport wpływa na wykonywanie obowiązków?

Uprawianie sportu niesie za sobą szereg korzyści, nie tylko zdrowotnych.

Badania dowodzą, że aktywność fizyczna kształtuje w nas pewne cechy i zachowania, które mają duży wpływ na nasze codzienne obowiązki. W jaki sposób ćwiczenia wpływają na naszą pracę? Podpowiadamy.

Sport to zdrowie

Trudno się z tym nie zgodzić. Regularna aktywność fizyczna prowadzi do poprawy funkcjonowania wielu narządów, w tym również serca. Ma znaczący wpływ na pracę układu oddechowego, co w konsekwencji zwiększa naszą wydajność. Również tą, której potrzebujemy, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki. Tenis jest idealnym przykładem dyscypliny, w której sprawność liczy się najbardziej. Ale tej umiejętności potrzebujemy również, gdy wykonujemy fizyczną pracę zawodową.

Należy pamiętać o tym, że brak ruchu, w przyszłości może poskutkować bólami i zwyrodnieniami kręgosłupa oraz licznymi kontuzjami. Zwróćmy na to uwagę, zwłaszcza w momencie, gdy np. wykonujemy siedzący tryb pracy. Stan naszego zdrowia fizycznego ma znaczący wpływ na kondycję psychiczną.

Aktywność fizyczna, a praca

Uprawianie różnych dyscyplin sportu potrafi wiele nas nauczyć. Właściwie to uczy zawsze. Od nas zależy, czy umiejętności zdobyte podczas aktywności fizycznych, zechcemy wykorzystać w praktyce i codziennym życiu. Aby być wydajnymi pracownikami, potrzebujemy nie tylko odpowiedniej ilości odpoczynku, ale również zdrowia. Trzeba o nie właściwie zadbać, ponieważ to dzięki niemu mamy siły, aby wywiązywać się z powierzonych obowiązków. Sport uczy odpowiedzialności za swoje czyny. Jeśli nie wykonamy np. rozgrzewki, następnego dnia odczujemy nieprzyjemne skutki naszej decyzji. I tak jest również w przypadku pracy zawodowej. Jedno źle wykonane zadanie poskutkuje dodatkowymi godzinami pracy lub niezadowoleniem szefa.

Uprawianie dyscyplin bardzo dużo może nauczyć nas o zasadach pracy zespołowej. W szczególności, jeśli nad jednym projektem pracuje kilka osób. Asertywność oraz zaangażowanie to cechy, które w tym przypadku są niezwykle istotne, a których możemy nauczyć się podczas aktywności fizycznych.

Korzyści z regularnego uprawiania sportu jest naprawdę wiele. Należą do nich między innymi lepsza organizacja pracy i umiejętność radzenia sobie pod presją. Aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa na nasz układ nerwowy, dzięki czemu redukuje stres i rozluźnia spięte mięśnie. Wysportowany pracownik śmielej podejmuje decyzję i jest bardziej odporny na porażkę.

Fot. www.pexels.com
Fot. www.pexels.com

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.