dieta
Michal Karas
07/06/2017

Skuteczna dieta bez komplikacji

Nadchodzi lato, czyli okres odsłaniania ciała. Jeśli walczysz o lepsze ciało, miej pewność, że nie utrudniasz sobie tego złymi nawykami. Oto kilka rad, jak uczynić dietę mniej stresującą

To już ostatni dzwonek, by poprawić sylwetkę przed sezonem wakacyjnym. Pierwszy miesiąc odchudzania to mieszanka nadziei i wątpliwości, sukcesów i trudności oraz sporadycznych pomyłek. Bez względu na to, jak silną masz motywację, nieuniknione są dni, gdy czujesz, że po prostu nie potrafisz właściwie się odchudzać. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twoja dieta stanie się łatwiejsza.

Nie zmuszaj się do jedzenia, którego nie lubisz

Zmuszanie się do jedzenia produktów, których nie znosisz, tylko dlatego, że są w zaleconym planie posiłków, na dłuższą metę nie przyniesie efektów. Po pierwsze, Twój umysł zacznie postrzegać dietę jako karę, coś bolesnego. Wtedy znacznie chętniej zaczniesz szukać ucieczki od diety w fast foody czy przekąski, które zniweczą wysiłek. Dlatego szukaj smaków, które lubisz lub form podania, które uczynią niektóre produkty smacznymi. Jeśli więc nie przepadasz za jarmużem, spróbuj alternatywę w postaci rukoli czy szpinaku. A może warto przygotować smoothie z którąś z tych roślin?

Wysypiaj się

Zanim ogarnie Cię duma, że po całym dniu w pracy dajesz radę w nocy przygotować sobie dietetyczne posiłki i jeszcze wstać przed świtem na trening, dobrze jest wiedzieć, że niedostateczna ilość snu może utrudniać odchudzanie. Według dr Caroline Apovian, dyrektor Centrum Odżywiania i Kontroli Wagi Bostońskiego Centrum Medycznego, osoby dorosłe śpiące mniej niż 7 godzin, są o 30-80% bardziej narażone na choroby układu krążenia, nadciśnienie i cukrzycę typu 2 niż osoby przesypiające 8 godzin lub więcej.

Podobnych badań wykazujących związek między snem a metabolizmem i nadwagą jest naprawdę wiele. Należy więc sen traktować jako integralną część diety, najlepiej w stałym rytmie dobowym, jeśli pozwala na to praca i rodzina.

Bądź wyrozumiała dla siebie

Wspaniale jest mieć silną wolę i motywację, ale nastawienie „wszystko albo nic” może zaprzepaścić szansę na osiągnięcie trwałych efektów. Dietetycy zalecają raczej trzymanie się z dala od zbyt rygorystycznych diet, takich jak np. jedzenie wyłącznie grillowanego kurczaka i brokułów gotowanych na parze oraz rezygnacji z wszelkich przyjemności.

Nagła i drastyczna zmiana reżimu żywieniowego może przynieść krótkotrwały efekt, ale też odbić się czkawką po ponownej zmianie diety. Znacznie lepiej stopniowo i z umiarem zmieniać swoje nawyki żywieniowe.

Nie ograniczaj się do owoców i soków owocowych

Spożywanie owoców ma wiele zalet, ale nie można zastąpić nimi warzyw na zasadzie „jedno i drugie to natura”. Owoc doskonale zastąpi słodkie przekąski, pomoże dostarczyć organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, ale jednocześnie większość owoców zapewni sporą dawkę cukru. A ten, jak wiadomo, w nadmiarze „pójdzie w boczki”.

Pamiętaj też, że soki owocowe to nie to samo, co świeże czy suszone owoce. Większość soków dostępnych na rynku jest rekonstruowana z koncentratów i dostarcza tyle cukru, co napoje gazowane. Z kolei soki tłoczone czy wyciskane zwykle są pasteryzowane, by zachowały świeżość dłużej. Pasteryzacja z kolei ogranicza dobroczynny wpływ owoców na organizm. Czyli owoce przede wszystkim świeże, a do tego z umiarem.

Nie męcz się częstym ważeniem

Ilekroć staniesz na wadze w trakcie zmiany trybu życia na bardziej fit, budujesz swoje oczekiwania. Masz ważyć mniej, a przecież nie będziesz tracić kilogramów codziennie. Częste stawanie na wadze może demotywować. Wybierz sobie okres, np. raz w tygodniu, a następnie ważyć się o tej samej porze, by lepiej mierzyć efekty. W końcu nasze ciało ma zmienną wagę zależnie od posiłków, zmiany poziomu hormonów czy ilości wody.

Alternatywą dla wagi będzie metr krawiecki i mierzenie obwodu talii. Tak znacznie łatwiej zaobserwować zmiany.

Siłę i wsparcie znajdź w grupie

Grupa osób mających podobny cel to duża motywacja w dążeniu do zdrowej i pięknej sylwetki. Ćwiczenia i planowanie odżywiania w towarzystwie innych przynoszą różne korzyści, m.in.: miłą i towarzyską atmosferę, stały harmonogram oraz większą motywację do udziału w zajęciach. Dobrze jest więc znaleźć grupę znajomych lub lokalny program dla osób odchudzających się, którzy wzajemnie motywują się do działania oraz wspierają w razie chwili zwątpienia we własne siły.

Źródło: Grayling Poland

dieta
dieta

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.