fot. 123
Jacek Bilczynski
07/09/2011

Tajemnice diety i nie tylko

Wiecie, że podczas grillowania warto mieć przy sobie cytrynę, a na efekt zbyt długiego leżenia na słońcu pomoże aspiryna? Zapraszamy do naszego cyklu „Tajemnice diety i nie tylko”, z którego dowiecie się rzeczy, o których zapewne wiele z Was nawet nie słyszało

*      W ciągu dnia pij wodę z lodówki. Twój organizm musi utrzymać homeostazę, zimny płyn musi zostać ogrzany, a w tym celu organizm wydatkuje energię. Nie jest to co prawda spektakularna liczba, ale śmiało można powiedzieć, że to prosty sposób na spalenie kilkudziesięciu kalorii każdego dnia.

*      Tłuszcz nie jest Twoim wrogiem. Każdy jadłospis powinien być bogaty w zdrowe tłuszcze jak oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy czy tłuste ryby. Wypływają pozytywnie na zdrowie, funkcjonowanie organizmu i na spalanie tkanki tłuszczowej.

*      Niejedzenie po 18 jest błędem. Nie oznacza to, że należy najeść się tuż przed snem. Twój ostatni posiłek, powinien być lekki, bogaty w proteiny i zostać spożyty na około 90 minut przed snem. Świetnie sprawdzi się serek wiejski lub odrobina twarogu.

*      Pamiętaj, że ciemne pieczywo nie musi być zdrowe. Zwykle jest barwione miodem lub karmelem. Zwróć uwagę na skład i wybieraj to z mąki pełnoziarnistej oraz żytniej.

*      Niech we wszystkich posiłkach na Twoim talerzu znajdą się warzywa. Najlepiej w każdym posiłku w innym kolorze.

*      Nie odwlekaj śniadania w nieskończoność. Spożyj je do 1 godziny po wstaniu. Dzięki temu, już po kilkunastu dniach przyspieszy to Twój metabolizm i sprawi, że będziesz czuła pozytywną energię od samego rana.

*      Lubisz grilować ? Popijaj posiłek wodą z cytryną. Zawarta w niej witamina C wiąże azotany i hamuje powstawanie potencjalnie rakotwórczych związków z przypalonego mięsa.

*      Marzysz o pięknie wymodelowanym brzuchu? Zapomnij o brzuszkach. Ten rodzaj wysiłku nie powoduje spalania tłuszczu. Kluczem do sukcesu jest właściwa dieta i wysiłek tlenowy (np. jazda na rowerze, jogging czy pływanie).

*      Stosujesz rozmaite kremy a mimo to Twoja skóra traci jędrność? Wypróbuj prostą domową metodę. Podczas kąpieli przez kilka minut polewaj naprzemiennie ciało ciepłą i zimną wodą. Podczas tego zabiegu nacieraj skórę szorstką gąbką. Poprawisz ukrwienie, usuniesz zbędne metabolity i odżywisz swoje ciało. Nie zapomnij też o spożyciu dużej ilości wody mineralnej.

*      Przesadziłaś ze słońcem? To oznacza, że w Twoim organizm toczy się uogólniony stan zapalny. Weź aspirynę, a posiłki wzbogacaj takimi przyprawami jak imbir, pieprz cayenna, kurkumę, papryka chilli, przez swoje działanie przeciwzapalne pomogą złagodzić skutki poparzeń.

Autorem artykułu jest Jacek Bilczyński, dietetyk, fizjoterapeuta i trener personalny
www.jacekbilczynski.pl

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.