kobieta-ćwiczy-1
Karol Pisarski
27/12/2022

Zbawienne korzyści ruchu

Każdy z nas słyszał hasła w stylu: ruch to zdrowie albo w zdrowym ciele zdrowy duch. Tylko co to konkretnie znaczy?

Przedstawiamy 21 najważniejszych, potwierdzonych naukowo korzyści z regularnej aktywności fizycznej.

Wraz z postępem nauki w dziedzinie fizjologii i medycyny, cały czas przybywa dowodów na to, że ludzie aktywni fizycznie są zdrowsi i żyją dłużej, w porównaniu do osób prowadzących siedzący tryb życia. Dlatego coraz więcej ekspertów od zdrowia publicznego nawołuje lekarzy do rutynowego przepisywania swoim pacjentom różnych form ruchu – niejako „na receptę”, obok przepisywanych farmaceutyków i innych metod terapeutycznych.

Jaka aktywność fizyczna dobra dla zdrowia?

Aby móc cieszyć się prozdrowotnymi efektami ruchu nie trzeba wcale uprawiać go w wymiarze sportowym, wyczynowym. Wystarczy do tego umiarkowana, lecz co najważniejsze, regularna aktywność fizyczna, taka jak choćby codzienne maszerowanie. Słynne badanie The Harvard Nurses Health Study, analizujące zwyczaje ponad 200 tys. kobiet na przestrzeni 30 lat, wykazało, że już 30 minut marszu dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy o 30-40 proc., a raka piersi o 20-30 proc. Z innych dużych badań populacyjnych, wynika, że 30 minut spacerowania dziennie przez 5 dni w tygodniu wydłuża życie średnio o 3,5 roku.

Argumentów zachęcających do podejmowania regularnej aktywności jest jednak dużo więcej. Poniżej w formie infografiki przedstawiamy 21 najlepiej przebadanych i udokumentowanych efektów zdrowotnych ruchu.

Jakie korzyści daje ruch/Infografika PAP/Serwis Zdrowie

Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ramach zdrowego stylu życia zalecają, aby tygodniowo podejmować co najmniej 150 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności albo zamiennie 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności. Są to jednak normy dla ludzi zdrowych. W przypadku osób chorych, adekwatną ilość, intensywnosć i formę ruchu należy skonsultować z lekarzem.

Z danych opublikowanych niedawno w The Lancet Global Health wynika, że blisko jedna trzecia dorosłych na świecie (28 proc.) rusza się zdecydowanie za mało (zaliczane są do nieaktywnych fizycznie). W tym kontekście warto przypomnieć, że WHO traktuje siedzący tryb życia jako jeden z pięciu najważniejszych czynników ryzyka rozwoju niezakaźnych chorób przewlekłych (tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. chorób układu krążenia, chorób metabolicznych i nowotworów).

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl), PAP Zdrowie

Źródła:

Instytut Kardiologii – materiały prezentowane podczas międzynarodowej konferencji pt. „Best practices in NCD prevention and health promotion”, zorganizowanej w ramach programu CINDI WHO, pod patronatem Narodowego Programu Zdrowia.

Materiały informacyjne organizacji Exercise is Medicine Poland.

kobieta-ćwiczy-1
kobieta-ćwiczy-1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.