psiak
Redakcja
06/03/2018

Jak zwierzęta pomagają osobom z zaburzeniami

Jego wyniki pojawiły się w najnowszym numerze pisma „BMC Psychiatry”. Zdaniem autorów artykułu coraz częściej docenia się funkcję terapeutyczną zwierząt domowych w odniesieniu do zdrowia psychicznego. Nie przeprowadzono jednak systematycznego przeglądu dowodów związanych z wyżej wymienioną zależnością. Najnowsze badanie koordynowane przez dr Helen Brooks z Instytutu Psychologii, Zdrowia i Społeczeństwa Uniwersytetu w Liverpoolu miało na [...]

Jego wyniki pojawiły się w najnowszym numerze pisma „BMC Psychiatry”. Zdaniem autorów artykułu coraz częściej docenia się funkcję terapeutyczną zwierząt domowych w odniesieniu do zdrowia psychicznego. Nie przeprowadzono jednak systematycznego przeglądu dowodów związanych z wyżej wymienioną zależnością.

Najnowsze badanie koordynowane przez dr Helen Brooks z Instytutu Psychologii, Zdrowia i Społeczeństwa Uniwersytetu w Liverpoolu miało na celu zbadanie zakresu, charakteru i jakości dowodów, które wskazują na użyteczność posiadania zwierząt domowych przez osoby z problemami psychicznymi.

Naukowcy dokonali przeglądu 17 dużych międzynarodowych publikacji, aby określić pozytywne, negatywne i neutralne skutki posiadania zwierząt domowych.

Zwrócono uwagę na dużą „intensywność” relacji pomiędzy uczestnikami badania a zwierzętami towarzyszącymi, a także na wieloaspektowe sposoby, w jakie zwierzęta domowe przyczyniły się do pracy nad poprawą stanu psychicznego właścicieli, zwłaszcza w czasie kryzysu.

Autorzy badania zauważyli jednak istnienie pewnych negatywnych aspektów z posiadania zwierząt domowych. Były nimi przede wszystkim praktyczne i emocjonalne obciążenia związane z codzienną opieką oraz psychologiczny wpływ utraty zwierzęcia na stan psychiki pacjenta.

Nasze wnioski sugerują, że zwierzęta domowe przynoszą duże korzyści osobom z zaburzeniami psychicznymi – mówi dr Brooks. – Aby zbadać charakter i zakres tej zależności, konieczne są dalsze badania, obejmujące różne rodzaje zwierząt towarzyszących w aspekcie zdrowia psychicznego oraz sposobów, w jakie można je włączyć do wspierania terapii osób z problemami psychicznymi.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

psiak
psiak

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Sebastian 26/06/2018 10:40

    CytujSkomentuj

    Zwierzęta od lat były doskonałą terapią dla ludzi. Może nie tylko z zaburzeniami psychocznymi, ale ogólnie. Przeceiż najlepiej empatii uczyć dzieci przez kontakt ze zwierzakiem. Empatii, codziennej opieki nad zwierzakiem, zaangażowania emocjonalnego, itp. A psy – przewodniki? A konie wykorzystywane w terapii dzieci? Zwierzęta zdecydowanie często dają nam więcej dobra niż otrzymują w zamian od gatunku ludzkiego…

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.