fot. 123
Jacek Bilczynski
21/09/2011

Uważaj na soki owocowe!

Nie kupuj wody smakowej, zwykle zawiera puste kalorie, zrób ją sam. Do wody mineralnej wciśnij cytrynę i/lub grapefruita. W razie konieczności możesz dodać odrobinę słodzika. Zapraszamy na kolejną odsłonę z cyklu „Tajemnice diety i nie tylko”

* Cola dietetyczna i inne napoje light wprawdzie są bezkaloryczne, ale zmieniają wrażliwość insulinową, to sprawia, że po ich spożyciu możesz mieć większy apetyt na słodkie. Staraj się popijać je z umiarem.

* Soki owocowe zamień na te warzywne, jednodniowe. Pamiętnej, że nawet ten zdrowy – 100 proc. sok owocowy – zawiera naturalne cukry. Są one tak samo kaloryczne i niebezpieczne jak zwykły cukier. Te warzywne zawierają znacznie mniej niebezpiecznych kcal, a są równie bogate w witaminy, minerały i błonnik.

* Nigdy nie smaż na wysokogatunkowych olejach. Wprawdzie oliwa z oliwek jest bardzo zdrowa, ale na zimno. Możesz polać nią sałatkę, pieczywo lub przygotowane mięso. Smażenie sprawia, że oliwa traci swoje prozdrowotne właściwości, a jej łańcuchy rozpadają się na substancje, które są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Do smażenia użyj dobrego teflonu, tłuszczu kokosowego, w ostateczności niskogatunkowych olejów (np. rzepakowego).

* Produkty light i o obniżonej zawartości tłuszczu wcale nie muszą być dietetyczne. Zwykle znacznie większym problemem są zawarte w nich węglowodany proste.

* Czujesz, że jesteś obrzmiała, organizm gromadzi wodę? Przyczyną może być nie tylko niewłaściwa podaż soli, często winowajcą jest zbyt małe spożycie płynów lub duża ilość złych węglowodanów w Twoim jadłospisie, czasem także kłopoty zdrowotne i metaboliczne. Doraźnie możesz popijać napar z pokrzywy i dużo wody mineralnej.

Autorem artykułu jest Jacek Bilczyński, dietetyk, fizjoterapeuta i trener personalny
www.jacekbilczynski.pl

fot. 123
fot. 123

Komentarze Dodaj komentarz (3)

 1. ekhem 21/09/2011 12:46

  CytujSkomentuj

  Jak ktoś doradza słodziki, to zastanawiam się, czy naprawdę dobrze mi życzy. Przecież to jest trucizna, co z tego, że mało ma kalorii?

 2. Szylwia 26/09/2011 11:25

  CytujSkomentuj

  no ale sa bodaj slodziki nietrujace :-)

 3. Dagmara 23/09/2018 16:21

  CytujSkomentuj

  Ja robię sama takie wody właśnie. Woda, cytryna, pomarańcza, brzoskwinia itd. Do tego kilka listków mięty, rozmaryn czy szałwia i mam naprawdę pyszny napój na minione już niestety cieplejsze dni. I co ważne – wiem co tam włożyłam i mam to za grosze

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.